İMKB Piyasa Beklentisi

02.02.2012

İMKB-100 Endeksi, yurt dışı piyasaların uzun bir süre üzerinde performans göstermesinin ardından bir önceki gün 200-günlük HO'sının geçtiği 58.400 seviyesinin hemen üzerinde başlayan kâr satışlarıyla %1.11 oranında gerilemiş ve negatif yönde ayrışmıştı. Dün yeniden pozitif yönde ayrışan ve USD bazındaki %4.90 oranında değer kazanan endeks, günü dünyanın en çok kazandıranı olarak tamamladı ve performansını taçlandırdı.
Asya'da Çin'in beklentilerden olumlu gelen resmi PMI verisinin ardından dün Avrupa'da açıklanan PMI verilerinin de Almanya ve İngiltere dışında 50 seviyesinin altında gelmesine rağmen, rakamların hem bir önceki seviyelerin, hem de beklentilerin üzerinde gelmesi nedeniyle hisse senedi piyasaları coştu. Türkiye'de açıklanan PMI verisi ise 51.7 ile son dört ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan Cnbc-e tüketici güven endeksinin de Mart-2009 tarihinden itibaren en düşük olan 83.47 seviyesinde kadar gerilediği gözlendi.
Diğer yandan İTO'nun Ocak ayı gıda enflasyonunun %1,93 oranında gelmesi, yarın açıklanacak Ocak ayı TÜFE rakamının yıl bazında %10.45'den %10.60 seviyesine yükselebileceğine işaret etti. Ancak gösterge tahvilin faizi dün 10 baz puan gerileyerek %9.34 seviyesinden kapandı.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında olumlu bir tablo olduğunu gözlüyoruz. ABD vadelileri ise ortalama %0.25 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Parite, döviz sepeti ve dolar kuru da dünkü kapanışlarına yakın seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %9.34'den kapanan gösterge tahvilin faizi %9.25-%9.32 bandından geçiyor.

Endeksin bugün yatay açılmasının ardından hafif aşağı yönlü hareket edebileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı