İMKB Piyasa Beklentisi

31.01.2012

Paritenin %1.0'e yakın oranda gerilediği, %2.5-%3.0 arasında düşen banka hisseleri öncülüğünde Avrupa borsalarının ortalama %1.5 oranında değer kaybettiği, ABD borsalarında kâr satışlarının etkili olduğu ve Asya borsalarında ortalama %1.5 oranında kayıpların olduğu günde İMKB-100 Endeksi, %0.79 oranında değer kazandı. Gösterge tahvilin faizi 13 baz puan geriledi, döviz sepeti yatay kaldı.
Yunanistan'da borç takas görüşmelerinde bir sonuca varılamamasının yarattığı kaygılarla küresel piyasalarda gözlenen satıcılı seyre rağmen, yurt içinde yabancı girişlerinin olduğu iddia edilen tahvil tarafında faiz oranlarının gerilemesinden destek alan İMKB-100 Endeksi olumlu ayrıştı.
Endeksin dünkü yükselişinde 81 puanlık katkı sağlayan ARCLK hissesinin, kapanıştan önceki son sekiz saniye içinde 7.86'dan 8.26'ya %5.1 yükselerek tavan olması dikkat çekti. Ağırlıklı ortalamasına göre ise %7.3 üzerinde kapanan ARCLK hissesinin bugün dünkü ağırlıklı ortalama fiyatına gerilemesi halinde ise İMKB-100 Endeksini 58 puan eksi yönde etkileyeceğini hesaplıyoruz.
Yunan Başbakanı Lucas Papademos'un borç takası görüşmelerinde bu haftanın sonuna kadar anlaşma sağlanacağı açıklamasının ardından hisse senedi piyasalarının bir miktar toparladığı gözlense de Portekiz'in de Yunanistan gibi ikinci bir kurtarma paketine ihtiyaç duyabileceği endişeleri satış baskısı oluşturmaya devam etti.
Bugüne baktığımızda Japonya'da açıklanan olumlu sanayi üretimi verisine rağmen Nikkei Endeksinin sadece %0.11 artıda olduğunu, dün %2.15 düşen Sensex Endeksinin ise %1.16 artıda olduğunu gözlüyoruz. Diğer Asya borsaları ise ortalama %0.75 oranında yukarıda işlem görüyor. ABD vadelileri ortalama %0.20 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.60 yükselerek açılması bekleniyor. Parite dünkü kapanışının %0.60 üzerinde güne başlarken, döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının sırasıyla %0.20 ve %0.50 altında seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %9.47'dan kapanan gösterge tahvilin faizi %9.42-%9.47 bandından geçiyor.
Endeksin bugün olumlu açılmasının ardından 58.400 seviyelerinden itibaren kâr satışlarıyla karşılaşabileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı