İMKB Piyasa Beklentisi

30.01.2012

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz hafta boyunca USD bazında %7.13 oranında getiri sağladı ve son iki haftadır olduğu üzere tüm bölgesel yurt dışı endekslerin üzerinde performans göstererek pozitif yöndeki ayrışmasını sürdürdü. Hafta ortasında Fed'in bono alımları ihtimalinin halen seçeneklerden biri olduğunu açıklayarak III parasal genişleme için kapıyı aralık bırakması, mevcut risk iştahını körükledi. Yunanistan'ın borç takası görüşmelerinde anlaşma sağlanacağı umutlarıyla birlikte küresel hisse senedi piyasaları Perşembe günü coştu, ancak Cuma günü kâr satışlarıyla bir miktar geriledi.
Cuma günü Avrupa borsalarında bir ara %1.5 ve üzerine çıkan değer kayıpları, Yunanistan borç takası görüşmelerinin hafta sonunda anlaşmayla neticeleneceği beklentisinin bir önceki haftanın son gününde olduğu gibi yeniden gündeme gelmesiyle birlikte %1.0'e geriledi. ABD borsalarının da hafif değer kaybettiği günde, İMKB-100 Endeksi USD bazında %1.27 yükseldi ve haftanın ilk üç günü kapalı olan Asya borsalarını dışarıda bıraktığımızda, dünyanın en çok kazandıranı olmayı başardı.
Bugün başlayacak ve iki gün sürecek olan AB Liderler Zirvesi öncesinde Yunanistan'ın borç takası görüşmelerinde bir sonuca varılması beklenmiyor. Görüşmelerde liderlerin euro bölgesinin kalıcı kurtarma fonu üzerinde nihai bir karara varmaları ve bütçe dengesi kuralının ulusal kanunlara alınması yönünde mutabakata ulaşmaları bekleniyor.
Hafta sonunda Financial Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre Alman hükümeti, Yunanistan'ın bağımsız bütçeden vazgeçmesini ve mali kontrolü Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından görevlendirilen bir komisere devretmesini talep ediyor. Atina'da sömürgecilik olarak değerlendirilen ve büyük tepkilere neden olan bu şarta, Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'un sert yanıt vermesi nedeniyle hükümet tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor. Diğer taraftan kreditörlerin Yunanistan'ın borçlarını %70'in üzerinde bir oranda silmesini öngören bir anlaşma üzerinde büyük ölçüde uzlaşacağı tahmin ediliyor. Son olarak Wall Street Journal 'da ise Yunanistan'a sağlanacak kredinin yeterli olmayacağını ve 130 yerine 145 milyar Euro tutarında bir pakete ihtiyacı olabileceğini iddia ediyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsaları ortalama %1.0 ve üzerinde, ABD vadelileri ise ortalama %0.60 civarında ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.40 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Cuma günkü kapanışlarına göre parite %0.40 daha yukarıda 1.3175'den güne başlarken, döviz sepeti ve dolar kuru ise sırasıyla 2.064 ve 1.7835 seviyelerinde yatay seyrediyor. Tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde ise Cuma günü %9.60'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.45-%9.65 bandından geçiyor. Endeksin bugün aşağı eğimli bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı