İMKB Piyasa Beklentisi

27.01.2012

Yurt dışı piyasalardan pozitif yöndeki ayrışmasını sürdüren İMKB-100 Endeksi dün de ortalama %5.21 oranında yükselen banka hisseleri öncülüğünde %3.71 değer kazandı.
USD bazında hazırlanan MSCI Endeksleri kapsamında bakıldığında Avrupa borsaları dün ortalama %2.54, GOP Endeksi %1.54, Türkiye Endeksi ise %6.14 oranında yükseldi. ABD borsalarının ortalama %0.57 değer kaybetmesine bağlı olarak Dünya Endeksindeki değer artışı %0.59 ile sınırlı kaldı.
FED'in önceki günkü açıklamalarında bono alımları ihtimalini masa üzerindeki seçeneklerden biri olarak değerlendirmesi, III. Miktarsal Gevşeme için kapının aralandığı şeklinde yorumlandı ve risk iştahını körükledi. VIX Endeksi 25.07.2011 tarihinden itibaren en düşük seviyesine geriledi.
Dün güne yükselişle başlayan ABD borsaları, açıklanan yeni konut satışları verisinin beklentiler altında kalmasının ardından değer kaybetti. ABD konut sektörüne ilişkin endişelerin yeniden artmasının bugün piyasadaki iyimserliği olumsuz etkilediğini görüyoruz. Yunanistan'da bugün devam edecek borç takası görüşmeleri ise parite üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek görünüyor.
Bu veriler ışığında Çin Şanghay borsasının kapalı olduğu Asya piyasalarında bugün karışık bir seyir olduğunu yatay görünen ABD vadelilerinin ise dün yurt içi mali piyasaların kapanışına göre ise ortalama %0.65 "ekside" olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.50 "satıcılı" açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün %9.62'den kapanan gösterge tahvilin faizi %9.58-%10.70 bandından geçiyor.
Endeksin bugün yukarı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı