İMKB Piyasa Beklentisi

25.01.2012

Yunanistan'ın borç takası görüşmelerinin üzerinden yedi ay geçmiş olmasına rağmen halen somut bir ilerleme sağlanamamış olmasının etkisiyle dün küresel piyasalarda sınırlı ölçüde kâr satışları olduğunu gözledik. Son altı işlem günü boyunca yükselen İMKB-100 Endeksi %0.72 oranında değer kaybederken, son beş işlem günü boyunca yükselen SP500 Endeksi de %0.10 oranında geriledi. DAX Endeksindeki kayıp ise %0.27 oldu. Yunanistan'ın kontrolsüz bir iflas riskiyle karşı karşıya olmasına rağmen, borç takası görüşmelerinde nihai çözüm bulunacağı umutlarının, kâr satışlarının sınırlı kalmasında etkili olduğunu düşünüyoruz.
ABD piyasaları kapandıktan sonra 4Ç11 bilançosunu açıklayan Apple'ın, kâr ve satış rakamlarının beklentilerin iki katına ulaşması nedeniyle bugün teknoloji şirketlerine alımlar gelmesini ve Asya piyasalarında açık olan borsalarda endekslerin yükselmesini sağladığını görüyoruz. Ayrıca Japonya'da bugün açıklanan ve 1980 yılından bu yana ilk kez yıllık ticaret açığına işaret eden verinin ardından Japon Yeni'nin Dolar ve Euro karşısında zayıflaması, ihracatçı şirketlerin hisselerine de destek oluyor.
Bugün Çin, Hong Kong ve Güney Kore borsalarının kapalı olduğu Asya borsalarında, Nikkei Endeksi %1.15, Sensex Endeksi ise %0.47 oranında yukarıda, ABD vadelileri ise ortalama %0.25 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.30-%0.50 arasında "alıcılı" açılması bekleniyor. Parite dünkü kapanışının %0.30 üzerinde güne başlarken, döviz sepeti 2.10 seviyesinin hemen altında, dolar kuru ise 1.8211'den işlem görüyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün %10.34'den kapanan gösterge tahvilin faizi %10.24-%10.43 bandından geçiyor.
Yurt içinde dün yapılan PPK toplantısından politika faizlerinde ya da zorunlu karşılık oranlarında bir değişiklik kararı çıkmadı. Bugün küresel piyasalarda ise FED'in açıklamaları bekleniyor. Politika faizinde 2014'ün ilk yarısına kadar değişiklik yapmayacağını açıklaması beklenen FED'in yeni bir uygulamayla banka yetkililerinin faiz beklentilerini de duyurmaya başlayacağı tahmin ediliyor.
Endeksin bugün yükselerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı