İMKB Piyasa Beklentisi

24.01.2012

Yunanistan'ın borç takası görüşmelerinde henüz bir neticeye ulaşılamaması nedeniyle haftaya tedirgin başlayan piyasalarda, Fransa Maliye Bakanının Yunanistan'ın özel kreditörlerle yürüttüğü borç takası görüşmelerinde anlaşmanın şekillenmeye başladığını söylemesi nedeniyle, kâr satışları kısa sürdü ve gün yükselişlerle tamamlandı. USD bazında bakıldığında Dünya Endeksi %0.57 yükseldi, Yunanistan borsasının ise %%7.67 yükselmesi dikkat çekti.
Yurt içinde ise Hazine'nin düzenlediği ihalelere dün yoğun ilgi gelmesi, bugün yapılacak ihalesi öncesinde gösterge tahvilin faizinin 19 baz puan düşmesini sağladı. Yabancı girişinin de olduğu iddia edilen günde paritenin 1.30'un üzerine çıkmasının etkisiyle Dolar kuru, 1.8170 seviyesine kadar geriledi.
AB Maliye Bakanları toplantısında dün özel sektör katılımcılarının sunduğu borç takası teklifinin kabul edilmemesi nedeniyle bölge ekonomisine yönelik endişelerin yeniden artmasına bağlı olarak piyasaların bugün daha karamsar bir atmosferin etkisinde kalması bekleniyor.
Bugün Çin, Hong Kong ve Güney Kore borsalarının kapalı olduğu Asya borsalarında olumlu bir tablo olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri ortalama %0.15 "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.45 "satıcılı" açılması bekleniyor. Parite dünkü kapanışına yakın güne başlarken, döviz sepeti ve dolar kuru dengeli seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %10.36'dan kapanan gösterge tahvilin faizi bugün %10.33-%10.39 bandından geçiyor.
Bugün yurt dışında piyasaların gündeminde FED'in bugün başlayan ve yarın basın toplantısıyla sona erecek olan para politikası kurulu toplantısı ile Avrupa'nın önde gelen ülkelerinde açıklanacak olan PMI verileri yer alıyor. Yurt içinde ise gösterge tahvilin yeniden ihracı, sabit kuponlu 10 yıllık tahvilin ilk ihracı ve Merkez Bankası PPK toplantısı sonuçları izlenecek.
Endeksin bugün yatay açılmasının ardından hafif aşağı eğimli bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı