İMKB Piyasa Beklentisi

23.01.2012

Bir önceki haftanın olumlu görünümünü geçtiğimiz haftanın ilk iki gününde de koruyan küresel hisse senedi piyasaları, hafta ortasına kâr satışlarıyla başladı. Ancak aynı gün IMF'den gelen Avrupa'daki finansal krizi hafifletmeye dönük kaynakların 500 milyar Dolar arttırılacağı haberleri, ertesi gün yapılacak Fransa'nın uzun vadeli tahvil ihalesi öncesindeki kâr satışlarını tersine döndürdü. Yüksek risk iştahının haftanın devamında kalıcı olmasını sağlayan bu gelişme sayesinde Avrupa'daki tahvil ihaleleri de başarılı geçti.
Ayrıca hafta boyunca açıklanan ekonomik verilerin ve ABD'li şirketlerin 4Ç11 bilançolarının beklentilerden olumlu gelmesi mevcut iyimserliği desteklerken, Yunanistan'ın borç takası görüşmelerinde ilerleme sağlanacağına dair umutların da satın alınmasıyla birlikte MSCI Dünya endeksi, geçtiğimiz hafta %2.88 yükseldi,. Artan risk iştahına paralel olarak %1.90 değer kazanan parite, Avrupa borsalarının USD bazında ortalama %5.0'e yakın yükselmesini sağladı. MSCI GOP (Gelişmekte Olan Piyasalar) ise ortalama %4.5 değer kazandı. İMKB-100 endeksinin değer artışı ise TL'nin USD karşısında %1.80 değer kazanmasının da etkisiyle USD bazında %8.40'a ulaştı ve bir önceki hafta olduğu gibi hemen tüm bölgesel borsa ortalamalarının üzerinde getiri sağladı. Hafta boyunca sistemi normal günler kapsamında açtığı haftalık %5.75 faizli repo ihaleleriyle fonlayan TCMB, ortalama fonlama maliyetinin %7.50'li seviyelerde kalmasını sağladı.
Hafta sonunda Yunanistan'ın borç takası görüşmelerinin tekrar sekteye uğradığı haberleri nedeniyle piyasaların haftaya tedirgin başlaması bekleniyor. Özel sektör temsilcilerinin son tekliflerini sundukları iddia edilen görüşmelerde, bugün başlayan AB Maliye Bakanları toplantılarında borç takasının esasını oluşturan bazı ayrıntılar hakkında nihai karar vermesi ve bunu takiben borç takası görüşmelerinin hafta içinde sonuçlanması bekleniyor.
Bugün Çin, Hong Kong ve Güney Kore borsalarının "Ay yılı" başlangıcı nedeniyle kapalı olduğu Asya borsalarında hafif aşağı yönlü bir tablo olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri ortalama %0.20 "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.25 "alıcılı" açılması bekleniyor. Parite Cuma kapanışının %0.25 altında güne başlarken, döviz sepeti ve dolar kuru dengeli seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise Cuma günü %10.55'den kapanan gösterge tahvilin faizi %10.46-%10.65 bandından geçiyor.
Endeksin bugün yatay açılmasının ardından hafif aşağı eğimli bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı