İMKB Piyasa Beklentisi

18.01.2012

Geçtiğimiz hafta başından itibaren yurt dışı piyasalardan önemli ölçüde olumlu yönde ayrışan İMKB-100 Endeksi dün ilk kez yurt dışı piyasalara paralel bir seyir izledi.
Küresel piyasalardaki iyimserlik dün sabah saatlerinde Çin'den gelen beklentilerin hafif üzerindeki büyüme verisinin yanı sıra öğlen saatlerinde açıklanan Alman ZEW Endeksinin de beklentileri oldukça üzerinde gelmesinin olumlu etkisiyle yüksek seyretti. İspanya'nın ve EFSF'in başarılı geçen ihaleleriyle birlikte parite bir ara 1.2809 seviyesini test etti; MSCI endeksleri bazında Dünya Endeksi %0.76 , Avrupa Endeksi %1.36; Türkiye Endeksi ise %1.68 oranında yükseliş kaydetti.
ABD borsalarının ortalama %0.50 değer kazandığı günde ise Citigroup'un 4Ç11 bilançosunda beklenenin altında sonuçlar açıklaması nedeniyle hisseleri %8.1 değer kaybetti. ABD Banka Endeksinin dün %1.4 gerilemesinde etkili olan bu gelişmenin ardından, bugün ABD piyasaları açılmadan önce bilançosunu açıklayacak olan Goldman Sachs'ın da 4Ç11 sonuçlarının benzer şekilde zayıf gelebileceği tahmin ediliyor.
Yurt içinde TCMB'nin dünkü ihaleler öncesinde piyasayı yine "normal" gün kapsamında %5.75 ile fonlaması nedeniyle sistemin fonlama maliyeti düşmeye devam etti. Bugün Hazinenin 1.8 milyar Dolar tutarında döviz cinsi tahvil itfası olması nedeniyle sistemin döviz likiditesinin artması bekleniyor. Dolayısıyla TCMB'nin bugünü de "normal" gün ilan edebileceğini düşünüyoruz.
Bugün yurt dışında ise Almanya ve Portekiz tahvil ihalelerinin izleneceğini tahmin ediyoruz. Almanya ihalesinin 2-yıllık olması ve Portekiz ihalesinin ise 1-yıldan kısa vadeli olması nedeniyle tahvil ihalelerinin başarılı geçmesi bekleniyor. Ancak piyasaların güveninin asıl yarın Fransa'nın düzenleyeceği uzun-vadeli tahvil ihaleleriyle test edileceği kanısındayız.
Bugün Asya borsalarında %0.99 yükselen Nikkei dışında hafif eksi değerler olduğunu, ABD vadelilerinin ise dün yurt içi piyasaların kapandığı saate göre %0.30 aşağıda olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Parite dünkü kapanışının hafif üzerinde açılırken, döviz sepeti ve dolar kuru ise hafif aşağıda seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 13 baz puan yükselerek %10.87'den kapanan gösterge tahvilin faizi %10.85-%10.90 bandından geçiyor.
Endeksin hafif aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı