İMKB Piyasa Beklentisi

17.01.2012

Geçtiğimiz hafta yurt dışı piyasalardan önemli ölçüde olumlu yönde ayrışan ve Dolar bazında en çok kazandıran ilk beş endeks arasında yer alan İMKB-100 endeksi dün dünyanın en çok kazandıranı oldu. Özellikle geçtiğimiz hafta Dolar bazında %2.62 yükselen banka endeksinin, dün Avrupa bankacılık sektörü hisselerinin ortalama %0.50 değer kazandığı bir günde, %3.90 oranında yükselmesi dikkat çekti. TCMB'nin dün de "normal" gün kapsamında sistemi %5.75 ile fonlaması ve fonlama maliyetlerinin bir puandan fazla düşerek %7.57 seviyesine gerilemesi, banka hisselerinin yükselmesinde etkili oldu.
Fransa'nın dünkü bir yıl vadeli tahvil ihalesi, kredi notu indiriminin ardından ilk olması bakımından önem taşıyordu. İhalenin önceki faiz oranının altında bir faiz oranı ile sonuçlanması, dün piyasalara moral verdi. ECB'nin aktif olarak İtalyan ve İspanyol tahvilleri alması da gün içinde bu tahvillerin yükselen faizlerinin, gün sonunda düşmesini sağladı. Portekiz tahvilleri ise yatırım yapılır seviyenin altına indirilen kredi notu nedeniyle dün en fazla oynaklık gösteren ve faizi en çok yükselen oldu.
EFSF'in AAA olan kredi notu, Fransa'nın AAA statüsünü kaybetmesi nedeniyle beklendiği şekilde dün S&P tarafından bir basamak indirildi. Moody's ve Fitch tarafından ise AAA notları korunan EFSF'in, bugün 1.5 milyar Euro tutarında tahvil ihalesi bulunuyor. İhaleye gelecek olan talep ve faiz oranı, küresel piyasalar tarafından yakından takip edilecek. EFSF'nin başarılı şekilde borçlanmaya devam etmesi borç sarmalı içinde bulunan ülkelere aktarılacak likidite açısından önem taşıyor.
Yurt içinde ise Hazine'nin 20 Mart 2013 vadeli TL cinsi kuponsuz tahvil ihracıyla, 24 Ocak 2018 vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli FRN ihraçları takip edilecek.
Bugün Asya borsaları, Çin'de açıklanan ve beklenenden bir miktar olumlu gelen büyüme verisinin ardından ortalama %1.5 oranında değer artışlarıyla, ABD vadelileri ise %0.75 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.65 yükselerek açılması bekleniyor. Parite dünkü kapanışının %0.46 üzerinde güne başlarken, döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının altından seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %10.74'den kapanan gösterge tahvilin faizi %10.70-%10.77 bandından geçiyor.
Endeksin bugün hafif yukarı eğimli bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı