İMKB Piyasa Beklentisi

13.01.2012

Bir önceki gün takip MSCI endeksleri arasında dünyanın en çok kazandıranı olan Türkiye borsası, dün de Macaristan, Polonya ve İtalya'dan sonra en çok kazandıran dördüncü borsa oldu. İMKB-100 endeksi dün TL bazında %1.45, USD bazında ise %1.72 değer kazandı.

Başarılı geçen İtalya ve İspanya ihalelerinin ardından artan risk iştahı, küresel piyasaların değer kazanmasında etkili oldu. Ancak İtalya borsasının %2.0'nin üzerinde değer kazanmasına rağmen, İspanya borsasının yatay kalması ve sıfır değişim göstermesi dikkat çekti. İtalya borsasının hızlı yükselişinde UniCredit hisselerinin dün %13.5 değer kazanmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. UniCredit hisseleri bir önceki gün de %5.5 değer kazanmıştı. UniCredit'in yaklaşık %40.9 oranında sahip olduğu YKBNK hisseleri ise bir önceki %2.64 yükselmesinin ardından dün de %2.78 prim yaptı.
ABD borsaları açıklanan işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satışlar verilerinin olumsuz gelmesine rağmen, global piyasalardaki iyimserlikle ortalama %0.26 oranında yükseldi. Bugün J.P.Morgan ile birlikte ABD bankalarının bilançoları açıklanmaya başlıyor. Bankaların 4Ç2011 kârlarının, şirketlere açılan yüklü miktardaki krediler üzerinden sağlanan gelirler nedeniyle beklentilerin üzerinde kâr açıklayabilecekleri yorumları yapılıyor. Ekonomik açıdan kritik önemi haiz bankacılık sektöründen gelecek olası olumlu bilanço açıklamalarının, piyasalardaki iyimserliği destekleyeceğini düşünüyoruz. Ancak 2012 yılı başından itibaren ABD bankacılık endeksinin hâlihazırda %11 yükselmiş olması nedeniyle ilâve kazanımların sınırlı kalabileceğini tahmin ediyoruz.
Bugün piyasaların odağında İtalya'da yapılacak olan tahvil ihaleleri yer alıyor. İtalya'nın dünkü ihale sonuçları Reuters'dan dün saat 12:08'de geçmişti. Bugün de aynı saatlerde sonuçların gelmesini bekliyoruz. Asya'da dün hafif ekside kapanan borsaların bugün Çin hariç ortalama %0.50 oranında artıda olduğunu gözlüyoruz. ABD vadelileri %0.20 oranında primli işlem görüyor, Avrupa borsalarının ise %0.50 oranında alıcılı açılması bekleniyor. Paritenin %0.46 oranında yukarıda olması nedeniyle Döviz sepeti ve Dolar kuru dünkü kapanışlarının altında açılırken, tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde dün %10.99 seviyesinden kapanan gösterge tahvilin faizi ise %10.93-%10.99 seviyelerinden geçiyor.
Endeksin bugün hafif alıcılı açılmasını bekliyoruz.

Yukarı