İMKB Piyasa Beklentisi

12.01.2012

Bir önceki gün hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalara hakîm olan olumlu hava, dün yurt dışı piyasalarda yerini yatay bir seyre bırakırken yurt içi piyasalarda ise güçlenerek devam etti. İMKB-100 endeksi dün TL bazında %1.24, USD bazında ise %1.90 değer kazandı.
MSCI endeksleri kapsamında bakıldığında dün dünyada en fazla yükselen borsa %1.35 ile Türkiye borsası oldu. Dünya endeksi dün %0.27, Avrupa borsaları ise ortalama %1.0 düştü. Gelişmekte olan Ülke borsaları ile ABD borsaları ise yatay kapandı.
Yurt dışı piyasalarda dün paritenin %0.54 oranında düşerek 1.2662 ile son 16 ayın en düşük seviyesine gerilemesi dikkat çekti. Bunda özellikle ECB'nin son kredi mercii olarak borç sarmalı içindeki ülkelere yardım etmek için daha fazla tahvil alması gerektiği yönündeki Fitch'in yorumları etkili oldu.
Altın bugün yapılacak İspanya ihalesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz toplantısı öncesinde Euro bölgesi borç krizi endişeleriyle dün değer kazandı. Petrol fiyatları Nijerya ve İran kaynaklı petrol arzı endişeleriyle 113 Dolar seviyesine yükseldi.
Bugün Çin'de açıklanan enflasyon verisi beklentilerin hafif altında kaldı. Çin Merkez Bankasının parasal gevşemeye gitme ihtimalinin güçlendiren bu durum nedeniyle Çin borsası hafif de olsa yükseldi. Ancak Asya borsalarında bugün %1.0 yükselen KOSPI endeksi dışında Sensex ve Nikkei endeksleri sırasıyla %0.75 ve %1.0 ekside işlem görüyor. ABD vadelileri yatay bir görünüm sergilerken, Avrupa borsalarının ise %0.25-%0.50 arasında yükselerek açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve Dolar kuru dünkü kapanışlarının hafif altında açılırken, tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde dün %11.43 seviyesinden kapanan gösterge tahvilin faizi ise %11.21-%11.28 seviyelerinden geçiyor.
Bugün İspanya'daki tahvil ihalelerinden çıkacak sonucun, global risk iştahı üzerinde belirleyici olacağın düşünüyoruz.

Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı