İMKB Piyasa Beklentisi

11.01.2012

Dün hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda genel olarak olumlu bir seyrin hakîm olduğu bir gün oldu. ABD'li alüminyum üreticisi Alcoa'nın 4Ç2011 bilançosunda beklentilerden daha az zarar etmesinin yanı sıra Fransa'nın sanayi üretimi verisinin beklentilerden olumlu gelmesi ve Fitch'in de Fransa'nın notunu 2012 yılında düşürmeyeceğini açıklaması mevcut iyimserliği destekledi. Ayrıca Çin'de yarın açıklanacak olan enflasyon verisinin düşük çıkması halinde Çin Merkez Bankasının parasal gevşemeye gitme ihtimalinin artacağı beklentisi de dünkü iyimserlikte rol oynadı.
USD bazında hesaplanan MSCI endeksleri kapsamında bakıldığında dün Dünya Endeksi %1.26, Avrupa Endeksi %2.11, Gelişmekte olan Ülkeler Endeksi %1.93 ve Türkiye Endeksi de %2.16 oranında değer kazandı. Endekslerin yükseliş kaydetmesinde ise mali sektör hisseleri belirleyici oldu. Mali sektör hisseleri en fazla yükselen ise %3.89 ile Avrupa oldu.
Geçtiğimiz hafta Cuma günü "istisnai" günlerden "normal" günlere geçilebileceği mesajını veren TCMB, 28 Aralık'tan sonra ilk kez dün %5.75'den haftalık repo ihalesi açarak "normal" günlere dönüş yönünde adım attı. Bu ihaleyle birlikte sistemin hesapladığımız ortalama fonlama maliyeti de %11.85 seviyesinden %10.89'a kadar geriledi. Fonlama maliyetindeki gerilemeye bağlı olarak gösterge tahvilin faizi dün 5 baz puan kadar gevşeyerek %11.37 oldu. Döviz sepeti ise aynı nedenle önce %0.40 oranında artarak 2.1378 seviyesine kadar yükselse de günü 2.1280 seviyesinden yatay kapattı.
Bugüne baktığımızda ise döviz sepeti ve Dolar kurunun dünkü kapanışlarının hafif üzerinde açıldığını, tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde ise gösterge tahvilin faizinin %11.24-%11.43 bandından geçtiğini görüyoruz. Asya borsalarında ise yatay ama karışık bir tablo göze çarpıyor, ABD vadelileri ise %0.20 oranında "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının %0.3-%0.5 arasında hafif "satıcılı" açılması bekleniyor.
Bugün yurt içinde saat 10:00 açıklanacak olan Cari Denge rakamını takip ediyoruz.

Endeksin hafif aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı