İMKB Piyasa Beklentisi

06.01.2012

İMKB-100 Endeksi dün %1.81 değer kaybeden banka hisseleri öncülüğünde %0.64 oranında geriledi, Sanayi Endeksi ise yatay kaldı ve sadece %0.01 oranında değişim gösterdi.
Avrupa'da UniCredit'in sert değer kaybıyla başını çektiği bankacılık hisselerindeki düşüş ise ortalama %3.23 oldu ve borsaların %1.0'e yakın değer kaybetmesinde etkili oldu. Önümüzdeki hafta tahvil ihaleleri olan İtalya ve İspanya borsalarının ise dün en çok kaybettirenler arasında ilk iki sırada yer almaları dikkat çekti.
ABD borsalarında ise tam tersine banka hisseleri ortalama %2.21 oranında yükseldi ve SP500 endeksinin %0.29 değer kazanmasını sağladı.
USD karşısında dün Euro'nun %1.0'den fazla, TL'nin ise %0.22 oranında gerilediğini dikkate aldığımızda ise İMKB-100 endeksi, dün Avrupa borsalarının önemli ölçüde üzerinde performans gösterdi. Türkiye borsası, dün gelişmekte olan ülke borsalarına göre de daha az geriledi.
Yurt dışında dün ABD'de açıklanan özel istihdam göstergesi ADP verisinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesinin, bugün açıklanacak tarım-dışı istihdam verisi öncesinde moralleri bir miktar yükselttiğini düşünüyoruz. Ancak bir taraftan da Avrupa'da devam eden borç krizi endişelerinin ağır basması nedeniyle bugün karışık bir seyir izleneceğini tahmin ediyoruz.
Bugün Asya borsalarında ortalama %1.0 oranında "negatif" bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin %0.20 oranında "ekside" olduğunu gözlüyoruz. Avrupa borsalarının "yatay" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve Dolar kuru dünkü kapanışlarına yakın açılırken, tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün %11.59'den kapanan gösterge tahvil faizi ise %11.35-%11.55 bandından geçiyor.
Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı