İMKB Piyasa Beklentisi

05.01.2012

Yurt dışında hafta başından itibaren açıklanan olumlu ekonomik verilerin desteğinde artan risk iştahı, dün Avrupa'nın borç sorunlarının yeniden ön plana çıkması nedeniyle geriledi. Bir önceki gün %1.69 değer kazanan MSCI Dünya endeksi dün ABD borsalarının olumlu kapanışı nedeniyle sadece %0.21 gerilese de kayıplar Avrupa ve gelişmekte olan ülke borsalarında daha fazla oldu. Bir önceki gün USD bazında ortalama %2.1 yükselen Avrupa borsaları, dün %1.62 geriledi. Almanya ve İngiltere borsaları hariç diğer Avrupa ülkelerinin hemen tamamı önceki günkü kazanımlarından fazlasını dün geri verdi.
Azalan risk iştahı etkisi yurt içinde de derinden hissedildi ve önceki gün USD bazında %4.14 yükselen İMKB-100 endeksi dün %3.27 geriledi. Avrupa'da bugün ve önümüzdeki hafta yapılacak tahvil ihaleleri öncesinde yeniden gündeme gelen borç sorunlarının yanı sıra İran'a yönelik yaptırımlar ve artan petrol fiyatlarının olumsuz etkisinin İMKB-100 endeksini baskıladığı gözlendi. Ayrıca TCMB'nin dün dövize müdahalelerinin de paritenin 1.3073'den 1.2898'e %1.34 oranında gerilemesi nedeniyle sınırlı etki yaratması ve döviz sepetindeki yükseliş eğiliminin sürmesi, yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşmasına neden oldu.
Kredi piyasasındaki sıkışıklık nedeniyle Avrupalı bankaların sermaye artırımları ile Euro bölgesi ülkelerinin borçlarını finanse etme noktasında güçlüklerle karşılaşmaları bekleniyor. İtalyan bankası UniCredit'in hisseleri dün sermaye artırımı haberiyle yaklaşık %10 değer kaybederken, bugün yapılacak olan Fransa tahvil ihaleleri merakla bekleniyor.
Fransa'nın bugün toplamda 32 milyar EUR tutarında 10, 12, 24 ve 30 yıllık tahvil ihaleleri düzenlemesi bekleniyor. Söz konusu ihalelerde oluşacak faiz oranı ve ihaleye katılımın bugün global piyasaların risk iştahında belirleyici olacağını düşünüyoruz.
Bugün Asya borsalarında karışık bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ise %0.20 oranında "ekside" olduğunu gözlüyoruz. Avrupa borsalarının hafif "alıcılı" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve Dolar kuru dünkü kapanışlarına yakın açılırken, tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün %11.43'den kapanan gösterge tahvil faizi ise %11.37-%11.50 bandından geçiyor.
Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı