İMKB Piyasa Beklentisi

04.01.2012

Hafta sonunda Çin'de açıklanan olumlu imalât sanayi PMI verilerinin; hafta başında Asya'da Hindistan ve Avustralya ile Avrupa'da ise İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi ile devam etmesinin ardından, dün de ABD'de açıklanan ISM imalât verisi beklentilerin üzerinde geldi ve global piyasalardaki iyimserliği destekledi.
Yeni yılın ilk gününde yurt dışı piyasalardaki iyimserliğe tepkisiz kalan ve Avrupa borsalarında ortalama %2.0 oranındaki yükselişlere %0.15 değişim göstererek karşılık veren İMKB-100 endeksi dün aradaki farkı hızla kapatmış oldu. Dolar kurunun TCMB müdahaleleri nedeniyle dün %1.0'in üzerinde gerilemesi nedeniyle, İMKB-100 endeksinin USD bazındaki yükselişi %4.14 oldu. Böylece Avrupa borsalarının son iki gündeki ortalama %3.5-%4.5 aralığında olan USD bazındaki yükselişleriyle eşitlendi.
Bugün Almanya'nın 5 milyar EUR tutarındaki 10-yıl vadeli tahvil ihracı ile Portekiz'in 1 milyar EUR tutarındaki 3-ay vadeli tahvil ihraçlarının takip edileceğini; yarın ise Fransa'da yapılacak olan tahvil ihalelerinin piyasaların odağında yer alacağını düşünüyoruz. İhalelere katılımın yüksel olması ve faiz oranlarının ikincil piyasada geçen oranların altında gerçekleşmesi halinde küresel piyasalarda PMI imalât verileriyle desteklenen iyimserliğin devam edeceğini, aksi durumda kâr satışı bahanesi olarak kullanılabileceğini tahmin ediyoruz.
Bugün Asya borsalarında kâr satışlarına dönük "negatif" bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ise %0.22 oranında "ekside" olduğunu gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ortalama %0.50 oranında "satıcılı" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve Dolar kuru dünkü kapanışlarına yakın açılırken, tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün %11.53'den kapanan gösterge tahvil faizi ise %11.44-%11.50 bandından geçiyor.
Endeksin hafif aşağı eğimli açılmasının ardından, 52.500 desteğinde tutunmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı