İMKB Piyasa Beklentisi

03.01.2012

İMKB-100 endeksi dün %0.15 değer artışıyla yatay kapandı ve ortalama %2.0'ye yakın yükselen Avrupa borsalarının oldukça altında performans gösterdi. Özellikle Almanya imalât PMI verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisiyle DAX endeksinin günü %3.0 değer artışıyla tamamlaması dikkat çekti.
Hafta sonunda Çin'den gelen olumlu imalât PMI verisinin ardından dün de Avrupa'da açıklanan sırasıyla İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi imalât PMI verileri, 50 seviyesinin altında olmasına rağmen, beklentilerin üzerinde olduğu için piyasalara oldukça olumlu yansıdı.
Bugün de Hindistan ve Avustralya imalât PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisiyle, Japonya ve Çin borsalarının kapalı olduğu Asya piyasalarında ortalama %2.0'nin üzerinde değer artışları olduğunu izliyoruz. Ayrıca Çin'de açıklanan Aralık ayı hizmetler PMI verisinin, Kasım ayındaki 49.7 seviyesinden 56 seviyesine çıkması oldukça olumlu algılandı.
Yurt içinde ise döviz kurunda iktisadi temellerden kopuk hareketlere izin vermeyeceğini açıklayan TCMB, 2011'in son işlem günü 3 milyar Dolar tutarında müdahale etmesinin ardından dün de ABD ve İngiltere'de piyasaların tatil olduğu 2012'nin ilk işlem gününde 400-500 mn Dolar tutarında doğrudan müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından %1.0 kadar düşen ve 1.8700'nin altına gerileyen dolar kuru, gün sonunda ise 1.8940'den kapanarak önceki günkü seviyesine geri geldi. Bugün EUR/USD paritesinin %0.44 yükselerek 1.2999 seviyesine çıkmasına bağlı olarak Dolar kuru, dünün %0.35 altında, 1.8870 seviyesinden işlem görüyor.
Bugün yurt içinde saat 10:00'da açıklanacak olan TÜFE ve ÜFE verisi takip edilecek. TCMB, bugün açıklanacak olan Aralık ayı TÜFE rakamıyla birlikte yıllık enflasyonun %10'un üzerine çıkacağı yönündeki tahminini daha önce açıklamıştı. Biz ise Aralık ayı TÜFE rakamının %0.45 oranında geleceğini ve yıllık enflasyonu %10.31 seviyesine taşıyacağını tahmin ediyoruz.
Enflasyon rakamlarının ardından piyasaların ilâve ipucu arayacağı yer ise Merkez Bankasının banka analistleriyle yapacağı toplantı ve buradaki sunumunu olacak.


Endeksin hafif yukarı eğimli bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı