İMKB Piyasa Beklentisi

30.12.2011

Yurt dışı piyasalarda dün piyasaların gözünün üzerinde olduğu İtalya'nın 10-yıl vadeli tahvil ihalesi, beklentiler dahilinde gerçekleşti. İhalenin ikincil piyasa işlemlerinde geçen yaklaşık %7.00 seviyesine yakın bir orandan (%6.98) sonuçlanması piyasalarda ilâve olumlu bir etki yaratmadı. İhalenin ardından parite önceki günkü kayıplarını artırdığı halde borsaların açılıştan itibaren mevcut olan olumlu görünümünü koruduğu gözlendi. Günün ikinci yarısından itibaren paritenin de yükselişe geçmesi ve ABD verilerinin olumlu gelmesiyle birlikte piyasalardaki iyimserlik arttı.

MSCI endeksleri bazında bakıldığında genel olarak Dünya endeksi ve ABD borsaları sırasıyla %0.80 ve %1.0 yükseldi.
S&P 500 endeksi, yeniden 200-günlük HO'sının üzerine çıktı, ancak işlem hacminin zayıf olması volatilitenin
de yükselmesine neden oldu. Önde gelen Avrupa borsaları ortalama %1.13 değer kazanırken, gelişmekte olan Avrupa borsaları, Rusya'nın %0.93 değer kaybetmesi nedeniyle, %0.46 geriledi. Türkiye ise %0.94 yükseldi.

Bugün Çin'de 48.7 olarak açıklanan ve 50 seviyesinin altında olması nedeniyle daralmaya işaret eden PMI verisine rağmen, Asya borsalarının dünkü iyimserliği devam ettirdiği gözleniyor. ABD vadelileri ise "yatay" seyrediyor. Avrupa borsalarının da "yatay" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve Dolar kuru dünkü kapanışlarının altında açılırken, tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde dün %10.98'den kapanan gösterge tahvil faizi, bugün %10.92-%11.23 bandından geçiyor.

Bugün endeksin yatay açılmasının ardından, 52.000 seviyesinin üzerinde kapanmaya çalışan bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı