İMKB Piyasa Beklentisi

28.12.2011

İMKB-100 endeksi, bir önceki gün olduğu gibi dün de zayıf işlem hacmiyle takip ettiğimiz kuvvetli direnç aralığı olan 52.250-52.500 bölgesi sınırında kapandı. Geçtiğimiz hafta Banka ve Sanayi endeksleri arasında Sanayi lehine oluşan 2.95 yüzde puan fark, dün bir miktar daha açıldı. Banka endeksi dün %0.15 gerilerken, Sanayi endeksi %0.92 yükseldi.

Yurt dışında dün Londra borsasının kapalı olması nedeniyle, endeksin işlem hacmi normal seyrine dönemedi. Ayrıca yıl sonu durgunluğu nedeniyle dün ABD'de açıklanan ekonomik verilerin de piyasaları hareketlendirmediği gözlendi. ABD'de dün tüketici güven endeksi beklenenden daha yüksek gelirken, CaseShiller konut endeksi ise beklentilerin altında kaldı. USD bazında bakıldığında dün Avrupa borsaları ortalama %0.22 oranında yükseldi. ABD borsaları ise düşük işlem hacmiyle yatay bir seyir izledi. Genel olarak MSCI Dünya endeksi dün yatay kaldı ve sadece %0.06 oranında değişim gösterdi.

Tek hareketli varlık sınıfı olarak, İran'ın Hürmüz Boğazı'ndan petrol sevkiyatını durdurma tehdidi nedeniyle, varil başına 109 doların üzerine yükselen Brent petrolü göze çarptı.

Bugün piyasaların İtalya'nın 9 milyar EUR tutarındaki 179 günlük bono ihalesi ile 2.5 milyar EUR tutarındaki 2013 vadeli tahvil ihraçlarının (sehven dünkü günlük bültende yer almıştır). Son üç gündür İtalyan tahvil faiz oranlarının yükseliyor olması nedeniyle bugünkü ihaleler ile yarın yapılacak 3 ve 10 yıl vadeli tahvil ihraçlarının sonuçlarının önemli olacağını düşünüyoruz.
Bugün Asya borsalarında ortalama %0.50 oranında, ABD vadelilerinde ise %0.25 oranında "negatif" bir seyir olduğunu izliyoruz. Avrupa borsalarının hafif satıcılı açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının %0.13 kadar altında açılırken, tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %10.51'den kapanan gösterge tahvilin faizi ise %10.39-%10.58 bandından geçiyor.
Bugün endeksin hafif aşağı yönlü açılmasının ardından yatay seyretmesini bekliyoruz.

Yukarı