İMKB Piyasa Beklentisi

22.12.2011

İMKB-100 endeksi dün %1.44 düşen Banka endeksi öncülüğünde %0.73 oranında değer kaybetti. Sanayi endeksi ise %0.40 oranında yükseldi. İşlem hacmi ise 1.872 mn TL ile Aralık başından itibaren kaydedilen ikinci en yüksek işlem hacmi oldu.
USD bazında karşılaştırdığımızda ise dün Türkiye borsası %0.91 değer kaybederken, önde gelen Avrupa borsalarındaki kayıplar ortalama %1.27 oldu. ABD borsaları ise Nasdaq hariç günü hafif artıda kapattı.
ECB'nin dünkü 3-yıl vadeli, %1.0 faiz oranlı repo ihalesine 489 milyar EUR tutarında talep gelmesi ve piyasadaki 450 milyar EUR olan en yüksek tutarlı beklentiyi aşması ilk yarım saat içinde olumlu algılandı. Ancak devamında Avrupa devlet tahvilleri piyasasında faiz oranlarının arzu edildiği şekilde gerilememesi aksine yükselmesi nedeniyle öğleden sonra piyasalarda sert satışlar gözlendi.
Önceki gün USD bazında %3.0-%3.5 arasında yükselen Avrupa'nın önde gelen borsalarının, dün de ECB'nin repo ihalesi sonrasında %2.0'ye varan ölçüde değer kazanmasıyla birlikte iki gün içinde toplam %5.0-%5.5 arasında yükselmesi nedeniyle kâr satışlarıyla karşılaşmış olmasını sıra dışı bir durum olarak görmüyoruz.
Diğer yandan, ECB'nin Avrupa bankalarına sınırsız olarak sağladığı 3-yıl vadeli kaynağın ne ölçüde borç krizindeki ülke devlet tahvillerine plase edileceğinin ve devamında ikincil piyasa faiz oranlarının nasıl bir seyir izleyeceğinin, önümüzdeki dönemin başlıca gündemi olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında ortalama %0.75 oranında değer kayıpları olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri "yatay" bir seyir izliyor. Avrupa borsalarının ise %0.35 yükselerek açılması bekleniyor. Parite dünkü kapanışına yakın 1.3061 seviyesinden güne başlarken, döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının altında seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %10.39'dan kapanan gösterge tahvilin faizi %10.37-%10.43 bandından geçiyor.
Bugün yurt içinde PPK toplantısını, yurt dışında ise saat 10:30 başlayacak olan Fransa'daki Ermeni yasa tasarısı oylamasını ve devamında ise ABD'den gelecek olan işsizlik maaşı başvuruları, 3Ç2011 büyüme verisi ile Michigan güven endeksini izliyor olacağız.
Bugün endeksin yatay açılmasının ardından hafif yukarı eğimli bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı