İMKB Piyasa Beklentisi

20.12.2011

Euro kullanan ülke Maliye Bakanları'nın dünkü toplantısında 09 Aralık tarihinde temeli atılan "Mali Uyum Paktı" ve IMF'ye 150 milyar EUR kaynak aktarılması konularında uzlaşıldı. Böylece resmi olmayan hedef tarihte bir anlaşmaya varılmış oldu. Ancak ABD'nin Kongre'deki görüş ayrılıkları nedeniyle IMF'ye destek sağlaması beklenmiyor. İngiltere Hazine yetkililerinin de plana katılmayacakları yönündeki açıklamaları bulunuyor. Bu nedenle kalan 50 milyar EUR kaynağın sağlanması ve 200 milyar EUR tutarındaki hedefe ulaşılması konusunda soru işaretleri bulunmaya devam ediyor.
Avrupa borsalarının gün boyunca primli seyretmesinin ardından günü ekside tamamladığını görüyoruz. ABD borsalarının da artıda açılmasının ardından dün Euro bölgesi borç krizini çözme çabalarının başarısız kalacağı ve FED'in bugün açıklaması beklenen yeni düzenlemelerde büyük ABD bankaları için sermaye yeterlilik oranını yükseltebileceği yönündeki haberlerle düştüklerini izliyoruz.
Piyasalarda ECB'nin sağlayacağı likidite önlemleri bekleniyor. Özellikle 3 yıl vadeli ve %1.0 faiz oranlı olması beklenen sınırsız kredi imkânının Avrupa bankalarının elini oldukça rahatlatması bekleniyor. Ancak sağlanan bu likidite imkânıyla birlikte bankaların borç krizindeki ülke devlet tahvillerine yatırımı konusu ise aradaki yüksek getiri arbitrajına rağmen halen belirsizliğini koruyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında karışık ama nispeten olumlu bir tablo olduğunu görüyoruz. Parite 1.3000 seviyesi üzerindeki istikrarlı seyrini koruyor. ABD vadelileri ortalama %0.50 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise "yatay" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarına yakın "yatay" seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %10.46'dan kapanan gösterge tahvilin faizi %10.40-%10.52 bandından geçiyor.
Bugün endeksin yatay açılmasının ardından tepki vermeye dönük bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı