İMKB Piyasa Beklentisi

19.12.2011

Geçtiğimiz hafta AB Liderleri Zirvesi'nden çıkan sonuçların yatırımcıları tatmin etmemesi ve ABD'de işsizlik maaşı başvuruları verisinin son 3.5 yılın en düşük seviyesine gerilemesine karşın, FED'den parasal gevşeme sinyali desteğinin gelmemesi risk iştahının düşmesine neden oldu.
Dolar hemen hemen, her para birimine karşı ortalama %2.0 yükseldi; TL karşısında % 2.35, EUR karşısında ise % 2.63 değer kazandı. Fiyatları USD üzerinden belirlenen Emtia fiyatları sert düştü. Altın ve Bakır %7.0'ye yakın düşerken, Petrol de %5.0'e yakın geriledi.
Geçtiğimiz hafta %4.03 değer kaybeden İMKB-100 endeksinin, Dolar bazındaki kaybı ise % 6.23 oldu. Avrupa borsaları ise Dolar bazında ortalama %7.5-%8.5 arasında düştü. ABD borsaları %3.5 oranında gerilerken, Asya borsalarındaki kayıplar ise - %6.0 düşen Hindistan dışında- %2.0-%2.5 ile sınırlı kaldı.
Geçtiğimiz hafta; Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya borsalarının USD bazında sırasıyla %8.7, %8.3, %7.6 ve %7.2 düşerek en çok kaybettirenleri olarak öne çıkması dikkat çekmişti. Cuma günü akşam saatlerinde ise kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Avrupa'nın kapsamlı bir anlaşma yapmaktan teknik ve politik olarak uzak olduğu vurgusuyla Fransa'nın AAA olan kredi notu görünümünü düşürdü; İspanya ve İtalya'yı ise negatif izlemeye aldığını açıkladı.
Haftaya başlarken, Kuzey Kore lideri Kim Jong İl'in kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından, bölgesel istikrarsızlık endişeleriyle Asya borsalarının ortalama %1.5 düştüğünü gözlüyoruz. Sabah saatlerinde 1.2983 seviyesine kadar gerileyen Parite ise şu saatlerde 1.3000 seviyesinin üzerinde istikrar kazanmaya çalışıyor. Emtia fiyatları ise yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmaya devam etmesi nedeniyle değer kaybetmeye devam ediyor.
ABD vadelileri ortalama %0.55 "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.00 civarında "satıcılı" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru Cuma kapanışlarına yakın "yatay" seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise gösterge tahvilin faizi %8.45-%8.42 ile Cuma kapanışının 5 baz puan "altından" geçiyor.
Bugün endeksin Avrupa borsalarına paralel %0.50-75 satıcılı açılmasını bekliyoruz.

Yukarı