İMKB Piyasa Beklentisi

15.12.2011

Geçtiğimiz haftanın son iki gününde (08-09 Aralık) yapılan AB Liderleri Zirvesi'nden yatırımcıları tatmin edici sonuçların çıkmamış olması, bu hafta başından itibaren tüm piyasalar üzerinde satış baskı oluşturmuş durumda.
Yatırımcıların güvenli liman arayışıyla Doları tercih etmesi ise Doların tüm para birimlerine karşı değer kazanmasına neden oluyor. Riskli varlıklardan kaçınma eğilimi, hisse senedi piyasalarında satış baskısının daha yoğun hissedilmesine neden oluyor. USD bazında bakıldığında hafta başından itibaren hemen her borsanın önemli ölçüde değer kaybettiğini görüyoruz. Fed'in önceki günkü toplantısında dünya ekonomisinden gelen yavaşlama sinyallerine karşın ABD ekonomisinin ılımlı da olsa büyüdüğünü belirtmesine rağmen, ABD borsaları da hafta başından beri üç gündür düşüyor. Bu nedenle hafta başından itibaren yakından takip ettiğimiz S&P500 endeksinin de 200-günlük (ağırlıklı) HO'sının altına gerilediğini görüyoruz. Böylece 200-günlük (basit) HO'sının altında olan ancak (ağırlıklı) HO'sının hemen üzerinde işlem görmeye devam eden DJI dışında, teknik olarak "ayı-boğa" sınırı kabul edilen 200-günlük HO'larının üzerinde kalan ABD endeksi kalmadı.
ABD borsalarının yılbaşından itibaren en az değer kaybeden olduğu düşünüldüğünde ise diğer borsaların zaten satış baskısı altında olduğunu anlaşılıyor. Bu durum ABD dışındaki diğer borsaların yeniden yükseliş eğilimi kazanarak global borsalara öncü olma olasılığının daha zayıf olduğuna işaret ediyor. ABD borsalarının satış baskısı altına girmesinin bu anlamda önemli olduğunu düşünüyoruz.
Bugüne baktığımızda, Asya borsalarında ortalama %1.50 oranında kayıplar olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ise %0.30 "negatif" bölgede seyrediyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanış seviyelerinde açılırken; dün %10.38'den kapanan yeni gösterge tahvilin faizi tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde %10.38-%10.40 bandında işlem görüyor.
Bugün endeksin hafif aşağı yönlü açılmasının ardından 51.500 seviyesine doğru tepki vermesini bekliyoruz.

Yukarı