İMKB Piyasa Beklentisi

13.12.2011

AB Liderleri Zirvesi'nde alınan önlemlerin kısa vadede sınırlı etki göstereceği algısı ile kredi derecelendirme kuruluşlarının alınan önlemleri üye ülkelerin kredi notlarını korumak için yeterli olmadığı yönündeki açıklamaları, dün global borsalarda sert düşüşlere neden oldu.
USD bazında hesaplanan MSCI endekslerine göre Türkiye %3.54, Avrupa %3.95, ABD %1.50 düştü. Bu hafta yakından izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz S&P500 endeksi, son üç gündür olduğu üzere dün de 200-günlük (ağırlıklı) HO'sı üzerinde kapandı ve "kritik" seviyelerdeki seyrini sürdürdü. .
Genel olarak Dünya borsalarının USD bazında %1.55 değer kaybettiği dün, finansal sektör hisselerindeki kayıplar başı çekti. Avrupa'da finansal sektör hisseleri USD bazında dün %5.0-%6.0 arasında düşerken, ABD'de %2.5 geriledi. Türkiye'de ise Banka endeksi dün USD bazında %5.1 değer kaybetti.
ABD Merkez Bankası'nın (Fed), bugün akşam saatlerinde sonuçlanacak para politikası toplantısında yeni bir karar almayacağı ve merkez bankasının iletişim stratejisine nihai halini vermesi bekleniyor. Tahvil ve bono piyasalarında yıl sonu tatillerine yaklaşılmasıyla birlikte azalan likidite ise İtalya ve İspanya'nın Çarşamba ve Perşembe günü yapacakları tahvil ihalelerinde, dolayısıyla Euro üzerinde, baskı yaratabilir.
Bugüne baktığımızda, dün "karışık" bir tablo sergileyen Asya borsalarında yatay seyreden Hindistan borsası dışında ortalama %1.0-%1.50 arasında kayıplar olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri "yatay" seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.40 civarında "yükselerek" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının hafifi altında açılırken, %10.40'dan kapanan yeni gösterge tahvilin faizi tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde %10.29-%10.44 bandında işlem görüyor.
Bugün endeksin yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı