İMKB Piyasa Beklentisi

09.12.2011

ECB'nin faiz kararını oybirliğiyle almadığı ve politika faizini daha fazla indirmeyi düşünmedikleri yönündeki açıklamalarının yanı sıra krizle mücadelede aktif bir rol oynama sinyali vermemesi nedeniyle hisse senedi piyasalarında dün oldukça sert satışlar yaşandı.
USD bazında hesaplanan MSCI endeksleri bazında baktığımızda, Dünya borsaları %1.9, ABD borsaları %2.13, Avrupa borsaları %2.1 düştü. İtalya borsası ise %4.65 ile en çok kaybettiren oldu. Portekiz ve Polonya borsaları da %3.15 ile en çok kaybettirenler arasında yer aldı. MSCI Türkiye endeksi ise dün %3.59 düştü.
İMKB-100 endeksi bir önceki gün %1.27 yükselen Banka endeksi öncülüğünde %0.84 değer kazanarak yurt dışı piyasalardan "pozitif" yönde ayrışmıştı. Dün ise açılıştan itibaren satıcılı bir seyir izleyerek "negatif" yönde ayrıştı ve günü %4.64 oranında sert düşen Banka endeksi önderliğinde %2.97 değer kaybıyla tamamladı.
Dolar kuru, paritenin 1.3318 seviyesine gerilemesi ve döviz sepetinin 2.1415'den 2.1515 seviyesine yükselmesi nedeniyle dün 1.8450 seviyesinden kapandı. Bugün hem paritenin hem dolar kurunun hem de döviz sepetinin de dünkü kapanış seviyelerinden açıldıklarını görüyoruz.
Avrupa Bankacılık Kurumu'nun bankaların ihtiyaç duyduğu sermaye rakamını 114.7 milyar euro olarak açıklamasının ardından dün tüm dünya borsalarında finans sektörü hisseleri liderliğinde sert satışlar gözlenmişti. Bugün de dün ABD'de borsaları kapanmadan hemen önce gelen Almanya'nın zirvenin sonuç taslağında yer alan ve ESM'e bankacılık lisansı verilmesi ile ortak euro bölgesi tahvili çıkarılmasına ilişkin bazı tedbirleri reddettiği yönündeki haberlerin olumsuz etkisini gözlüyoruz. AB zirvesinde borç krizinin aşılması yönünde önemli bir ilerleme kaydedileceğine dair beklentilerin zayıflaması, risk iştahının düşmesine neden oluyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında %1.50 civarında değer kayıpları olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri %0.25 "ekside" seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.75 "satıcılı" açılması bekleniyor.
Endeksin 53.000 seviyesine kadar gerileyerek açılmasının ardından tepki vermeye çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı