İMKB Piyasa Beklentisi

08.12.2011

İMKB-100 endeksi dün %1.27 yükselen Banka endeksi öncülüğünde %0.84 değer kazandı. İşlem hacmi 1.394 mn TL ile henüz arzu edilen seviyede yüksek olmasa da yurt dışı piyasalardan önemli ölçüde pozitif yönde ayrıştı ve "kritik" 55.000 direncinin üzerinde kapandı.
Türkiye mali piyasaları kapandıktan sonra yurt dışı piyasaların değer kayıplarını ciddi oranda azalttıkları gözlendi. ABD vadelilerinde %0.50-%0.75 arasında olan negatif seyir, gün sonunda finansal hisselerdeki yükselişle ortalama %0.20 oranında pozitife dönerken, Avrupa borsalarında ise %1.50 ve üzerinde olan düşüşler de gün sonunda dörtte üç oranında azaldı.
Japonya'nın Nikkei gazetesinde yer alan ve G20 ülkelerinin, euro bölgesi ülkelerinin desteklenmesi için 600 milyar dolarlık bir IMF kredi imkanı oluşturulmasını planladıkları yönündeki bir haber, akşam saatlerinde DJI endeksinin bir ara %0.90 oranında prim yapmasına neden oldu. Ancak haberin IMF ve G20 tarafından yalanlanması sonrasında DJI %0.38 artıda kapandı.
Bugüne baktığımızda dün USD bazında ortalama %1.0 ve üzerinde yükselen Asya borsalarının, bugün zayıf bir seyir izlediklerini görüyoruz. Özellikle Japonya'da açıklanan makine siparişleri verisinin %0.5 düşüş yerine beklentilerin oldukça üzerinde %6.9 oranında düşmesinin bunda etkili olduğunu düşünüyoruz. Hindistan borsası ise hükümetin 450 milyar USD büyüklüğündeki perakende sektörünü yabancı yatırımcılara açma kararını ertelemesi nedeniyle %1.80 ekside işlem görüyor. ABD vadelileri "yatay" seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50-%1.0 arasında "artıda" açılması bekleniyor.
Bugün ECB'nin yapacağı faiz toplantısında %1.25 olan politika faiz oranını, 25 baz puan indirmesi bekleniyor. Ayrıca ECB'nin kurumların teminat kriterlerini gevşeterek ucuz fon kaynaklarına daha fazla erişim imkanı sağlayacak tedbirler açıklaması bekleniyor. Söz konusu tedbirlerle reel ekonomiye kaynak akışının daha kolay hale gelmesi amaçlanıyor.
Endeksin güne hafif olumlu başlamasının ardından 55.000 seviyesinin üzerinde kapanmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı