İMKB Piyasa Beklentisi

07.12.2011

S&P'nin, aralarında Almanya ve Fransa'nın da bulunduğu 15 euro bölgesi ülkesinin kredi notunu negatif izlemeye aldığını açıklaması, tüm dünya piyasalarının dün satıcılı seyretmesine neden oldu. Ancak Türkiye borsası, kredi notu negatif izlemeye alınan Avrupa borsalarının ortalamasından daha fazla düştü. İMKB-100 endeksi dün %1.94 değer kaybeden Banka endeksi öncülüğünde %0.94 düşerken, USD bazındaki kaybı ise %1.28 oldu. Avrupa borsaları ise USD bazında dün ortalama %0.98 değer kaybetti.
Diğer yandan satışların daha yoğun gözlendiği gelişmekte olan ülke piyasaları dün USD bazında ortalama %1.31 düştü. ABD borsalarının dün hafif yükselişle kapatmaları nedeniyle Dünya borsalarındaki ortalama değer kaybı %0.47 ile sınırlı kaldı. Borsaların değer kaybında finansal sektör hisseleri ağırlıklı etkili oldu.
Bugüne baktığımızda ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin dün piyasaların satıcılı seyretmesine neden olan açıklamalarının Avrupalı liderler üzerinde 09 Aralık'ta yapılacak olan zirvede çözüm yönünde uzlaşma sağlamaları için baskı oluşturacağı şeklinde yorumlandığını görüyoruz. Avrupalı liderlerin Perşembe ve Cuma günü yapacakları zirvede Fransa ve Almanya'nın, bütçe açığı hedeflerini aşan ülkelere cezalar uygulanmasını sağlamak üzere bir takım değişikliklere gitmeleri bekleniyor. Ayrıca Financial Times gazetesinde yer alan Avrupalı liderlerin zirvede euro bölgesi kurtarma fonunun güçlendirilmesini ele alacakları yönündeki haberin de olumlu beklentileri güçlendirdiğini görüyoruz.
Söz konusu gelişmelerin olumlu etkisiyle Asya borsalarında ortalama %0.80-%1.70 arasında değer artışları olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ise ortalama %0.55 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.60 oranında "alıcılı" açılması bekleniyor. Bugün döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının sırasıyla altında açılırken, tezgâhüstü piyasada "YENİ" gösterge tahvilin faizi %10.31-%10.43 aralığından geçiyor.
Endeksin güne olumlu başlamasının ardından 54.800 seviyesinin üzerinde kapanmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı