İMKB Piyasa Beklentisi

05.12.2011

Bir önceki hafta risk alma iştahı kapalı olan global piyasaların, geçtiğimiz hafta ise risk alma iştahı tekrar açıldı. Dünyanın önde gelen MB'lerinin ortaklaşa ve eş zamanlı hareket etmesinin yanı sıra Çin MB'sinin ZK'larda indirime gitmesi risk iştahının artmasında etkili oldu. MSCI-Dünya endeksi, bir önceki hafta %5.4 düşmesinin ardından geçtiğimiz hafta %7.98 yükseldi ve 2009-Mart dibinden itibaren haftalık bazda en yüksek oranlı artışını kaydetti.
İMKB-100 endeksi ise bir önceki hafta USD bazında %8.85 değer kaybetmişti, geçtiğimiz hafta ise %10.50 değer kazandı. Dolar kuru, TL karşısında geçtiğimiz hafta %3 gerileyerek önceki haftanın yükselişini tamamen sildi. Avrupa borsalarında ise USD bazındaki yükselişler geçtiğimiz hafta ortalama %10.0 odu. İMKB-100 endeksi, Avrupa borsaları ile haftalık bazda eşit bir yükseliş sergilemiş olsa da aylık bazda halen %3.0 kadar gerisinde bulunuyor. Bu fark Avrupa'nın çevre ülkeleri ile (İspanya, Portekiz vs.) karşılaştırıldığında %1.0'e inerken, çekirdek ülkeler (Almanya, Fransa vs.) ile karşılaştırıldığında ise %3.5-%4.0'e çıkıyor. ABD borsalarının %7.0'nin üzerinde kazandırdığı geçtiğimiz hafta, Asya borsaları, yatay kalan Çin dışında Avrupa borsalarına paralel bir şekilde USD bazında %8.0-%10.0 arasında değer kazandı.
İki ayı aşkın bir süre boyunca 54.500-55.000 bandının üzerinde dengeli kalmaya çalışan İMKB-100 endeksi, iki hafta kadar önce yoğun satışlar sonucu bu bandını aşağı yönde kırmak üzere tahrik edilmişti. Banka endeksinin peş peşe dokuz gün boyunca değer kaybetmesi sonucu İMKB-100 endeksi, 2011 yılının en düşük kapanışını gerçekleştirmişti. Söz konusu sert satışlara geçtiğimiz hafta aynı sertlikte tepki veren endeksin, tepkisini kalıcı hale getirebilmesi için 54.500-55.000 bandının üzerine yeniden yerleşmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Bugün Merkel ve Sarkozy ikilisinin 09 Aralık zirvesini ele alacakları ve daha sıkı bir mali birlik sağlanması için atılması gerekli olan öncelikli adımları görüşmesi bekleniyor. Ayrıca İtalya Başbakanı Monti'nin hazırladığı ekonomik planının İtalya parlamentosunda onaylanması bekleniyor.
Baktığımızda Asya borsalarında, "karışık" bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ise ortalama %0.70 "artıda" olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.25 civarında "yükselerek" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru Cuma kapanışlarına yakın "yatay" seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde gösterge tahvilin faizi %10.23-%10.33 ile Cuma kapanışı olan %10.28 seviyesine yakın geçiyor.

Yukarı