İMKB Piyasa Beklentisi

01.12.2011

İMKB-100 endeksi hafta başından itibaren yurt dışı piyasaların gerisinde kalmaktaydı. Dün tüm dünya piyasalarındaki satıcılı açılışlara rağmen güçlü kalan ve devamında giderek pozitif yönde ayrışan endeks, %4.66 yükselerek dünyanın en çok kazandıran gelişmekte olan ülke borsası oldu.

Öğlen arasında Çin'in zorunlu karşılık oranlarında indirime gitmesi ve ardından FED dahil altı büyük merkez bankasının aldığı ortak kararlar, ekside işlem gören yurt dışı piyasaların sert yükselişlerle günü tamamlamasını sağladı. Çin Merkez Bankası, bankaların zorunlu karşılık oranlarında Aralık 2008'den bu yana ilk defa indirime giderek ZK oranlarını 50 baz puan düşürdü. ABD, Avrupa, Kanada, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankaları küresel finans sistemine likidite sağlamak amacıyla mevcut dolar swap imkanlarının maliyetini 50 baz puan indirdi.

Yurt içinde ise dış ticaret açığı verisinin beklentilerin hafif altında gelmesi ve TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın faiz koridorunun daha fazla genişletilmesi gerektiğini düşünmediklerini açıklaması, dolar kurunun ve faiz oranlarının gerilemesinde etkili oldu. Bugün döviz sepetinin ve dolar kurunun dünkü kapanışlarının %0.15 üzerinde olduğunu, %10.39'dan kapanan gösterge tahvilin faizinin ise tezgâh üstü piyasada %10.34-%10.39 aralığından geçtiğini izliyoruz.
Çin'de açıklanan PMI verisinin ekonomik daralmaya işaret etmesine rağmen, dünkü pozitif gelişmeleri yeni fiyatlayan Asya piyasaları, %2.0'nin üzerinde "alıcılı" seyrediyor, ABD vadelileri ise dünkü %4.0'ün üzerindeki yükselişlerin ardından hafif "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise ortalama %0.50 civarında "yukarıda" açılması bekleniyor.
Bugün endeksin olası kâr satışlarına dönük yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yukarı