İMKB Piyasa Beklentisi

30.11.2011

EFSF'in yetkilerinin ve kapsamının ele alındığı dünkü Eurogroup toplantısında fonun kaldıraçlı kullanımı konusunda anlaşıldı ancak miktarı konusunda bilgi verilmedi. Fonun elinde kalan 250 milyar EUR tutarındaki kısmı, kaldıraçlı olarak 1 trilyon EUR'ya çıkarması beklenmekteydi. Yunanistan'ın 8 milyar EUR tutarındaki kredi diliminin Aralık ortasında serbest bırakılmasının onaylandığı toplantılarda üzerinde anlaşılan plan, fonlama sorunu yaşayan ülkelerin yeni bono ihraçlarında %20-30 oranındaki kısmının sigortalanmasını içeriyor ve IMF ile birlikte hareket etmeyi amaçlıyor. Söz konusu planın Ocak-2012'den itibaren devreye girmesi bekleniyor.
İtalya'nın dün düzenlediği toplam 8 milyar EUR tutarındaki devlet tahvili ihalelerinde faiz oranı yükseldi. Ancak toplam 7.5 milyar EUR tutarındaki satış rakamının, hedeflenen miktara oldukça yakın olması, piyasalar tarafından olumlu algılandı. İhalenin ardından parite 1.3443 seviyesini test etti, ABD'de açıklanan Kasım ayı tüketici güven endeksinin de beklentilerin oldukça üzerinde gelmesiyle birlikte Avrupa borsaları %0.70, ABD borsaları Nasdaq hariç %0.25 artıda kapandı.

Ancak İMKB-100 endeksi, hafta başından itibaren olduğu üzere dün de yurt dışı piyasaların gerisinde kaldı ve %0.36 değer kaybetti. Diğer yandan dün döviz sepeti 2.16 seviyesine gerilerken, gösterge tahvilin faizi ise 2 baz puan düştü ve %10.85 seviyesinden kapandı. Bugün döviz sepetinin, 2.1624'den açıldığını ve gösterge tahvilin faizinin ise tezgâh üstü piyasada %10.83-%10.88 aralığından geçtiğini izliyoruz.

TCMB, piyasalarda son dönemde oluşan belirsizliği azaltmak adına dün yeni bir adım attı. Geçtiğimiz hafta minimum haftalık repo fonlama tutarını önümüzdeki 15 günlük süre için her gün açıklayacağını bildiren TCMB, dün de likidite yönetimini artırmak ve piyasalardaki oynaklığı azaltmak adına günlük olarak takip eden iki iş gününe ait döviz satım ihalelerindeki azami satış miktarını açıklayacağını bildirdi. Buna göre bugün ve yarın düzenlenecek ihaleler yoluyla satılabilecek toplam azami döviz miktarı 400 milyon dolar olarak belirlendi.
Piyasalar dünkü Eurogroup toplantılarının ardından bugün AB Maliye Bakanları toplantılarını bekliyor. S&P'nin aralarında JPM, BofA, Citi ve Goldman'ın da olduğu 15 bankanın notunu bir kademe indirmesinin ardından Asya piyasaları sabah saatlerine göre daha olumlu olmakla birlikte "zayıf" seyrediyor, Hindistan borasasının ise artıya geçtiği görülüyor. ABD vadelileri %0.60 "satıcılı" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.6-%0.9 civarında "aşağıda" açılması bekleniyor.
Bugün piyasaların satıcılı açılmasının ardından bazı yurt dışı fonların kapanış günü olması nedeniyle yataya dönmeye çalışacağını, İMKB-100 endeksinin de buna bağlı olarak hareket edeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı