İMKB Piyasa Beklentisi

29.11.2011

Almanya ve Fransa'nın mali birlik sağlanmasına yönelik bazı yöntemleri değerlendirdiği ve 09 Aralık tarihinde yapılacak Euro bölgesi liderler zirvesinde de borç krizine yönelik yeni tedbirler açıklanacağı beklentisiyle dün yurt dışı piyasalar, bankacılık hisseleri öncülüğünde sert yükseliş kaydetti.
Gelişen piyasalara yönelik ilginin ve global piyasalardaki iyimserliğin desteğinde İMKB-100 endeksi de Cuma günkü %2.92 oranındaki yükselişinin ardından dün %2.37 değer kazandı. Cuma günü 2.0 milyar TL sınırında ve haftalık ortalamasının üzerinde gerçekleşen işlem hacmi, dün 1.4 milyar TL'ye ve haftalık ortalamasının altına geriledi.
Bugün EFSF'nin yetkilerinin ve kapsamının görüşüleceği Eurogroup toplantısı ile İtalya'nın toplam 8 milyar EUR tutarındaki devlet tahvili ihaleleri izlenecek. Yarın ise Avrupa Maliye Bakanları toplantısında Yunanistan'ın 8 milyar EUR tutarındaki kredi diliminin onaylanacağı tahmin ediliyor. Haftanın devamında ise ABD'de açıklanacak olan istihdam ve ISM verileri ile yurtiçinde açıklanacak olan dış ticaret rakamlarının etkili olmasını bekliyoruz.
Bugüne baktığımızda paritenin aynı kalmasına rağmen dolar kurunun ve döviz sepetinin dünün hafif altında işlem gördüğünü izliyoruz; %10.87'den kapanan gösterge tahvilin faizi ise tezgâh üstü piyasada %10.81-%10.86 aralığından geçiyor.
Asya piyasaları, Hindistan dışında %1.6-%2.3 aralığında "güçlü" seyrediyor, ABD vadelileri ise ortalama %0.60 "alıcılı" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise ortalama %0.20-%0.40 civarında "yukarıda" açılması bekleniyor.
Bugün endeksin hafif alıcılı açılmasının ardından 52.000-52.500 aralığında konsolide olmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı