İMKB Piyasa Beklentisi

25.11.2011

Yurt dışı piyasalarda dün nispeten bir dengelenme çabası olmasına karşın, yurt içinde özellikle hisse senetleri cephesinde yoğun satışlar olduğu göze çarptı. Döviz sepetinin 2.1800 seviyesinde yatay kaldığı, gösterge tahvilin 7 baz puan yükseldiği günde, İMKB-100 endeksinin %2.88 ile dünyanın en fazla değer kaybeden borsası olması dikkat çekti.
USD bazında hesaplanan MSCI-Türkiye endeksi de dün %3.37 düştü ve son bir yılda dünyanın en fazla kaybettiren borsaları liginde %65 düşen Yunanistan'dan sonra, %44 düşen Mısır borsasıyla birlikte ikinciliği paylaştı. Krizin merkezi Avrupa'da dün bankacılık sektörü hisseleri sınırlı da olsa %0.475 oranında yükselirken, Türkiye'de ise %1.93 düştü. Özellikle kapanıştan önceki son 30 saniye içinde endeks ağırlığı yüksek hisselerin bir kısmında oldukça sert satışlar olduğu gözlendi. Bir dakikadan kısa süre içinde TTKOM %.3.3, KCHOL %1.9, SAHOL %1.5, TUPRS %1.4, TCELL %1.0 oranında değer kaybetti. Genel olarak bakıldığında hisselerin dünkü kapanış fiyatları, ağırlıklı ortalamalarının %2.0-%2.5 kadar altında oldu. Bu oran KCHOL, TTKOM, SISE ve TCELL gibi hisselerde ise %5.0 ve %6.0'lara ulaştı.
Avrupa'da yükselen fonlama maliyetlerinin giderek kontrolden çıkarak mevcut borç krizini bir kredi krizine dönüştüreceğinden korkulması piyasalar üzerinde satış bakısı oluşturmaya devam ediyor. Dünkü Merkel-Sarkozy-Monti görüşmesinin ardından, Merkel'in ortak Euro bölgesi bonosu ihracına karşı olan duruşunu tekrar vurgulaması, alıcılı açılarak tepki veren borsalarda yeniden satışların gelmesine neden oldu.
Bugüne baktığımızda içerde dolar kuru ve döviz sepetinin parite ölçüsünde hareket ettiğini, ancak %10.70'den kapanan gösterge tahvilin faizinin tezgâh üstü piyasada %10.71-%10.76 aralığından geçtiğini görüyoruz. Asya piyasaları zayıf seyrediyor, ABD vadelileri ise ortalama %0.40 "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının da ortalama %0.30-%0.40 civarında "satıcılı" açılması bekleniyor.
Bugün endeksin yatay açılmasını ve tepki vermeye dönük bir seyir izlemesini bekliyoruz.

 

Yukarı