İMKB Piyasa Beklentisi

24.11.2011

Son dokuz işlem gününde bir günlük zayıf tepki dışında aralıksız değer kaybeden global piyasalar dün de değer kaybetti. Almanya'nın dünkü 10 yıl vadeli devlet tahvili ihalesine gelen zayıf talebin, krizin Euro bölgesindeki merkez ülkeleri de tehdit etmeye başladığına dair kaygılara yol açması ve Çin'de açıklanan zayıf imalat PMI verisi bunda etkili oldu.
USD bazında hesaplanan MSCI-dünya endeksindeki kayıp %2.16 olurken, MSCI-gelişmekte olan ülkeler endeksi %2.65, MSCI-Avrupa endeksi %2.75 ve MSCI-Türkiye endeksi de %2.40 değer kaybetti. Finansal sektör bazında bakıldığında ise kayıpların Avrupa'da %3.22, ABD'de %3.39, gelişmekte olan ülkelerde %2.74 ve Türkiye'de ise %2.25 seviyelerine ulaştığını görüyoruz.
Yurt dışındaki negatif gelişmelerin yanı sıra yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notu görünümünü pozitiften durağana revize etmesi İMKB-100 endeksindeki kayıpları hızlandırdı. Türkiye'ye en yüksek kredi notunu veren Fitch'in bu kararı alması kısa vadede not artışı beklentisini ortadan kaldırdı. TCMB'nin dünkü PPK toplantısında sürpriz bir karar çıkmaması da döviz tarafında bir süredir devam eden yükselişi hızlandı.
Bugün dolar kuru ve döviz sepeti, dünkü kapanışlarının sırasıyla %0.15 ve %0.10 daha altında işlem görüyor. Tezgâhüstü piyasada dün %10.63'den kapanan gösterge tahvilin faizi %10.54-%10.64 aralığından geçiyor.
Asya piyasalarında dün kapalı olan Japonya'da %1.80 değer kaybı olduğunu onun dışında karışık bir seyir olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ise ortalama %0.25 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.30-%0.50 civarında "alıcılı" açılması bekleniyor.
Bugün endeksin tepki vermeye dönük bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yukarı