İMKB Piyasa Beklentisi

22.11.2011

İMKB-100 endeksi dün %3.16 düştü. Dolar kuru %1.5 değer kazandı. Döviz sepeti %1.37 yükseldi. Gösterge tahvilin faizi ise 3 baz puan arttı. Kısacası haftaya oldukça karamsar bir başlangıç yapıldı.Küresel piyasalarda da durumun çok farklı olmadığı görülüyor. Avrupa ve ABD borsaları yatırımcı güveninin zayıflaması nedeniyle düşüyor. Asya borsaları da hem Avrupa hem de ABD politika yapıcılarının mevcut borç krizine çözüm getirme konusundaki endişelerle geriliyor. Riskli varlık olarak kabul edilen emtialar da değer kaybediyor. Ancak işlem hacimlerinin düşük olması yatırımcıların belirsizlik nedeniyle beklemede kaldıklarını gösteriyor.
Son beş günlük perspektifte hemen her piyasada yaklaşık %4.0-%6.0 arasında (ortalama %5.0) bir düşüş olması dikkat çekiyor. Ortalama değer kayıpları Avrupa ve ABD'de %5.0 iken, Türkiye'de ise %5.6 olurken, Asya'da ise %3.0 ile %6.0 arasında değişiyor. Emtialar da ise bakır ve petrolün ortalama %5.0 düşmesi dikkat çekiyor.
ABD'de bütçe açıklarının azaltılması konusunda uzlaşma sağlanması için çalışan 12 üyeli süper komitenin dün uzlaşmaya varamamasının ardından bugün Asya borsalarında, "karışık" bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ise ortalama %0.20 "artıda" olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.50 civarında "yükselerek" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının "altında" seyrediyor. Tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde gösterge tahvilin faizi %10.46-%10.56 aralığından geçiyor.
Bugün endeksin hafif alıcılı açılmasını bekliyoruz.

 

Yukarı