İMKB Piyasa Beklentisi

21.11.2011

İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz haftayı %3.07 oranında değer kaybıyla tamamladı. Ancak dolar kuru içerde %3.0 kadar değerlendi. Bu nedenle endeksin USD bazındaki kaybı yaklaşık %6.0 oldu. USD, geçtiğimiz hafta hemen tüm önde gelen para birimlerine karşı değer kazandığı için parite de %1.75 geriledi. Avrupa borsalarındaki değer kayıpları USD bazında ortalama %6.0'ya ulaştı. Asya borsalarındaki kayıplar ise daha sınırlı kalarak, %3.5 olarak gerçekleşti.
Açıklanan perakende satışlar, sanayi üretimi ve yeni konut inşaatları verileri beklentilerden güçlü gelen ABD'de, TÜFE ve ÜFE rakamları ise beklentilerin altında kaldı. Hisse senetleri açısından pozitif olan bu veri akışına rağmen, ABD borsaları ortalama %3.0 geriledi. Bunda Euro bölgesi borçlanma maliyetlerinin yükselişi etkili oldu. Özellikle İtalya ve İspanya'da bir ara %7.0 seviyelerine kadar ulaşan 10-yıllık tahvil faiz oranları, ECB'nin yoğun alımları sonrasında sırasıyla %6.7 ve %6.4 seviyelerine geriledi. Fransa ve Almanya tahvil faizleri arasındaki fark ise 200 baz puana kadar çıktıktan sonra haftayı 160 baz puandan tamamladı.
Yurt içinde ise gösterge tahvilin faizi 57 baz puan artışla %10.49'a yükseldi. Böylece son bir ayda 106 baz puan yükselen gösterge faizin toplam yükselişinin yarıdan fazlası geçtiğimiz hafta içinde gerçekleşmiş oldu.Geçtiğimiz hafta ayrıca, endeksin son bir ayda kaydettiği %4.0 oranındaki düşüşün de %75'i gerçekleşti. Kısacası son bir aydır nispeten yatay, dengeli ve "al-sat" piyasası içinde hareket eden endeks, geçtiğimiz hafta itibarıyla "al-sat" piyasasından çıkmak üzere tahrik edildi. Bu tahrik sonucu bu hafta için daha yakından izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz endeksin, aşağı yönde bir ivme kazanmaması açısından mevcut seviyelerini koruması gerektiğini düşünüyoruz.
Döviz cephesine baktığımızda nispeten daha olumlu bir tablo olduğunu görüyoruz. Örneğin döviz sepeti geçtiğimiz hafta %2.0 değerlenmiş olsa da bir ay öncesine göre halen %1.85 oranında daha düşük seviyede işlem görüyor. Dolar kuru da paritenin son bir ayda %2.75 gerilemesine rağmen, halen bir ay öncesinin %0.25 altında seyrediyor.
Bugün ECB'nin geçtiğimiz hafta ne kadar tahvil alımı yaptığına ilişkin açıklama yapması bekleniyor. Genel olarak 20 milyar EUR tutarında gizli bir haftalık tahvil alım sınırıyla hareket ettiği iddia edilen ECB'nin, bugün açıklayacağı alım tutarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü ECB'nin yeni seçilen başkanı, söz konusu tahvil alım programının sınırsız fakat geçici olduğunu ifade etmişti.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında, "zayıf" bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin de ortalama %0.60 "ekside" olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.75civarında "satıcılı" açılması bekleniyor. Cuma günü %10.49'dan kapanan gösterge tahvilin faizi ise tezgâh üstü işlemlerde %10.49-%10.52 aralığından geçiyor.

Yukarı