İMKB Piyasa Beklentisi

17.11.2011

Salı günü 47 puan, dün de sadece 5 puan yükselen İMKB-100 endeksi, son iki gündür neredeyse "sıfır" değişimle yatay kapanıyor. Pazartesi günü %0.58 oranında düşerek 326 puan kaybeden endeks, Cuma günü 56.201 olan kapanışından sadece 274 puan uzakta bulunuyor ve hafta başından itibaren yurt dışı piyasalardan olumlu yöndeki ayrışmasını sürdürüyor.
Euro bölgesindeki tahvil faiz oranlarına odaklı bir seyir izleyen küresel piyasaların, hafta başından itibaren bu cephede olumlu bir gelişme kaydedilememesi nedeniyle görece zayıf kaldığı gözleniyor. Gün boyunca yatay seyir izleyen ABD borsaları bir ara artıya geçse de kapanışa bir saat kala gelen haberlerin olumsuz etkisiyle günü ortalama %1.50 değer kaybıyla tamamladı. Kapanıştan bir saat kadar önce Fitch, Avrupa piyasalarındaki sorunların yayılması durumunda ABD bankalarının durağan olan görünümünü aşağı çekebileceğini açıkladı; Moody's de Alman bankalarının gerektiğine dış destek sağlama ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekerek 10 kamu bankasının notlarını düşürdü.
Bugüne baktığımızda Asya piyasalarının sık sık artıya ve eksiye geçen bir görünüme sahip hafif olumlu sayılabilecek bir tablo sergilediğini görüyoruz. ABD vadelileri dünkü kayıplarının ardından bugün ortalama %0.40 oranında artıda işlem görüyor. Parite dünkü kapanış seviyesi olan 1.350'den işlem görüyor. Dolar kurunun dünkü kapanışının %0.20 altında 1.8010 seviyesinden işlem görmesi ise dikkat çekiyor. Ayrıca döviz sepeti de dünkü kapanışının hafif altında 2.1182'den işlem görüyor. Gösterge tahvilin faizi de tezgâh üstü işlemlerde dünkü kapanışı olan %10.52'nin 2-3 puan kadar altından geçiyor.Bugün global piyasalarının gözünün İspanya ve Fransa'da yapılacak olan tahvil ihalelerinde olacağını tahmin ediyoruz. Yunanistan'da ise yeni kurulan hükümete uyarı niteliğinde protesto gösterilerinin olması bekleniyor.

Yukarı