İMKB Piyasa Beklentisi

16.11.2011

Haftaya yurt dışı piyasaların üzerinde performans göstererek başlayan İMKB-100 endeksi, dün de bu yöndeki olumlu ayrışmasını sürdürdü. Global piyasaların Euro bölgesi tahvil faiz oranlarının yeniden yükselmeye başlaması nedeniyle tedirgin olduğu günde ABD'de açıklanan ekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, Avrupa borsalarında kayıpların azalmasını sağladı, İMKB-100endeksi yatay kapandı; ABD borsaları ise artıda kapanmayı başardı.
Yurt dışında İtalya'nın 10 yıllık tahvil faiz oranı dün yeniden ekonomik olarak sürdürülemeyecek %7 seviyelerine yükseldi. Yurt içinde ise açıklanan Eylül ayı cari açık rakamı, beklentilere paralel, 6,8 milyar Dolar olarak gerçekleşirken bizim 7,3 milyar Dolar olan beklentimizin altında kaldı; 12 aylık kümülatif açık ise yeni rekor seviye olan 77.5 milyar dolara ulaştı.
Euro bölgesinde yükselen borçlanma maliyetlerinin giderek çekirdek Avrupa ülkelerinden Fransa'nın AAA olan notunu tehdit edebileceği beklentileriyle bugün Asya piyasalarının negatif bir tablo sergilediğini görüyoruz. ABD vadelileri dünkü yükselişlerinin ardından %1.0'e yakın ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.6-%0.9 arasında "düşerek" açılması bekleniyor.
Bugün ayrıca İtalya'da yeni kurulan hükümet kabinesinin açıklanması ve Yunanistan'da göreve gelen yeni başbakanın güvenoyu alması bekleniyor. Söz konusu gelişmelerin piyasa katılımcıları tarafından siyasi belirsizliklerin azaldığı yönünde yorumlanması halinde zayıf açılan global piyasalarda bir miktar rahatlama gözlenebileceğini tahmin ediyoruz.
Bugün, endeksin aşağıda 55.500 desteğinin üzerinde kalmaya çalışan zayıf bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı