İMKB Piyasa Beklentisi

15.11.2011

Euro bölgesi tahvil faiz oranları, geçtiğimiz hafta içinde tarihi yüksek seviyeleri test etmesinin ardından haftanın son gününde İtalya ve Yunanistan'da kurulması beklenen yeni teknokrat hükümetlerin mevcut borç krizini kontrol altına alabileceği beklentileriyle bir miktar gerilemeye başlamıştı. Ancak dün itibarıyla Euro bölgesi tahvil faizlerinin yeniden yükselmeye başlaması, yatırımcıların kurulan yeni teknokrat hükümetlere karşı ihtiyatla yaklaştığına işaret etti.
İtalya ve Yunanistan'ın uygulamaya koymayı planladıkları ekonomik tedbir paketlerinin ne ölçüde başarılı olacağına dair soru işaretleri nedeniyle Fransa, İtalya ve İspanya'da dün tahvil faizleri yeniden yükseldi; Fransa ve İspanya'nın CDS'leri ise rekor seviyelere ulaştı.
Yurt içinde ise Hazine'nin dün düzenlediği iki ihale de beklentilerin üzerinde bir faiz oranıyla ve beklentilerin oldukça altında bir borçlanma miktarıyla gerçekleşti. Hazine'nin borçlanma miktarı Reuters anketindeki 3.35 milyar TL'lik ortalamanın altında kalarak 1.54 milyar TL olurken, 3-yıllık sabit kuponlu devlet tahvilinin faiz oranı da %10,01 ile beklentilerin 20 baz puan üzerinde sonuçlandı.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarının %0.50-%1.00 arasında ekside olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ortalama %0.30 kadar değer kaybıyla işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.50-%1.0 arasında düşüşle açılması bekleniyor. Dün %10.25'den kapanan gösterge tahvilin faizi bugün tezgâh üstü işlemlerde %10.24-%10.34 aralığından geçiyor.
Yurt içi ve yurt dışı veri trafiğinin yoğun olduğu bugün, endeksin hafif aşağı yönlü ve veri akışına bağlı bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı