İMKB Piyasa Beklentisi

14.11.2011

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'dan sonra Euro bölgesi borç krizine ilişkin endişelerin İtalya'ya odaklanması geçtiğimiz hafta boyunca global borsalarda kararsız bir seyre neden oldu. Yurt dışı piyasalardaki risk iştahını belirlemede İtalyan tahvil faiz oranlarındaki dalgalanma etkili oldu. Ancak, haftanın son gününde İtalyan Senato'sunun ekonomik reformları onaylaması ve yeni hükümet kurulmasının önünü açması piyasaların haftayı olumlu beklentilerle kapatmasını sağladı.
Geçtiğimiz hafta İMKB-100 endeksi, dolar kuru, gösterge faiz, döviz sepeti yatay bir seyir izledi ve yatay kapandı. Avrupa ve ABD borsalarında ortalama değişim %1.0 civarında pozitif yönde olurken, Asya borsalarındaki değişim ise %2.0-%3.5 arasında eksi yönde gerçekleşti.
Hafta sonunda İtalya'da Avrupa ülkeleri tarafından talep edilen yüksek kamu borçlarının kontrol altına alınması amaçlı reform tedbirlerinin onaylanması, Silvio Berlusconi yerine Mario Monti'nin görevi devralması ve Yunanistan'da da Başbakanlık görevine Lucas Papademos'un atanması, global piyasaların haftaya nispeten olumlu başlayacağına işaret ediyor.
Bugün Asya borsaları ve parite, Yunanistan ve İtalya'daki yeni kurulan teknokrat hükümetlerin ülkelerini iflastan kurtarmak için kararlı girişimlerde bulunacakları beklentisiyle yükseliyor. ABD vadelileri ortalama %0.45 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.50-%1.0 arasında "yükselerek" açılması bekleniyor. Cuma günü %9.92'den kapanan gösterge tahvilin faizi bugün tezgâh üstü piyasada %9.92-%9.82 aralığından geçiyor.
Bugün Yunanistan'da göreve yeni başlayan hükümetin, kemer sıkma tedbirlerinin mecliste oylanması için destek araması bekleniyor. Ayrıca bugün, İtalya'da yapılacak olan 5 yıl vadeli devlet tahvili ihalesi izlenecek.

Yukarı