İMKB Piyasa Beklentisi

03.11.2011

Hafta başından itibaren yurt dışı piyasalardan görece olumlu yönde ayrışan İMKB-100 endeksi, dün de özellikle ikinci seansta güçlenen alımlarla bu performansını sürdürdü.
Yunanistan'ın AB yardım planını referanduma sunacağı haberleriyle son iki günde sert düşen global borsalar, dün FED'in faiz toplantısında daha fazla gevşeme sinyali vereceği beklentisiyle bir miktar değer kazandı. Oluşan iyimserlikle parite 1.3829 seviyesine kadar yükseldi. Bugün ise Fed'in para politikasında yeni bir gevşemeye gitmeme kararının ardından piyasaların tekrar Yunanistan'a odaklanması nedeniyle paritenin tekrar 1.3700 seviyesinin altında gerilediğini görüyoruz.
G-20 toplantısından saatler önce dün Almanya ve Fransa arasında gerçekleşen ikili zirveden, Yunanistan'ın Euro bölgesinde kalmaya karar vermeden mali yardım alamayacağını belirten açıklamalar geldi. Bugün bu haberlerin global piyasalarda moralleri yeniden bozduğu gözleniyor.
Japonya mali piyasalarının kapalı olduğu Asya'da bugün %1.0-%1.5 arasında değer kayıpları olduğu izleniyor. ABD vadelileri dünkü %1.0-%1.5 oranındaki değer artışlarının ardından %1.0-%1.25 arasında "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.0%1.5 aralığında "değer kaybıyla" açılması bekleniyor.
Bugün yurt dışında saat 14:45'de yeni başkanı Mario Draghi önderliğinde toplanacak olan ECB'den gelecek olan açıklamalar önem taşıyor. ECB'den olası bir faiz indirim kararı ya da mevcut tahvil alım programına devam edeceğine veya kapsamını genişleteceğine yönelik açıklamalar, piyasalardaki endişeleri bir miktar hafifletebilir.
Yurt içinde ise saat 10:00'da açıklanacak olan Ekim ayı enflasyon rakamları izlenecek. TCMB'nin, Salı günü ekonomistlerle yaptığı toplantıda beklentilerin üzerinde bir TÜFE oranına işaret etmiş olması nedeniyle %3 civarındaki bir oranın fiyatlanmış olabileceğini düşünüyoruz (YF tahmin %2.4).
Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının üzerinde işlem görüyor. Tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde ise gösterge tahvilin faizi dünkü kapanışının 5 baz puan üzerinde ortalama %10.00'dan geçiyor.
Bugün endeksin zayıf bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı