İMKB Piyasa Beklentisi

01.11.2011

İMKB-100 endeksi dün TL bazında %1.72 değer kaybetti. Türkiye endeksi son bir yılda, USD bazında hesaplanan MSCI endeksleri içinde Yunanistan'dan sonra en kötü performans gösterme konusunda Mısır endeksi ile yarışmaktaydı. MSCI Mısır endeksinin dün %3.18 yükselmesi ve Türkiye endeksinin de %2.98 gerilemesi nedeniyle son bir yıl içinde Yunanistan'dan sonra en kötü performans gösteren ikinci endeks %36.11 ile Türkiye endeksi oldu. Arap Baharı ile siyasi bir değişim geçiren Mısır endeksinin son bir yıldaki değer kaybı %32.89, Yunanistan'ın ise %60.20 oldu.
Avrupa'da geçtiğimiz hafta %9.2 değer kazanan Banka hisseleri liderliğinde yaşanan güçlü yükselişlerin ardından dün kâr satışları geldiği gözlendi. Avrupa borsaları, dün Banka hisselerinin %4.7 oranında değer kaybetmesi nedeniyle, ortalama %2.0 civarında düştü. Euro bölgesi banka endeksi %6.6, ABD banka endeksi %4.14, Türkiye banka endeksi ise %2.38 geriledi.
ABD'li aracı kurum MF Global Holdings'in iflas korumasına başvurması ve Euro bölgesi borç krizine ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesi başta finans hisseleri olmak üzere hemen tüm global borsalarda negatif yönde etkili oldu .
Bugün Çin'de açıklanan resmi PMI verisi yükseliş yönünde olan beklentilerinin tersine sert düşüş kaydetti. Eylül ayında 51.2 olan verinin Ekim ayında 51.7 değerini alması bekleniyordu. Günün devamında ise saat 10:00'da Türkiye'de ve saat 17:00'de ABD'de açıklanacak imalat sanayi verileri takip edilecek. Yarın da Almanya'dan gelecek olan PMI verilerinin global piyasalarda oldukça dikkatle takip edileceğini düşünüyoruz.
Bugüne baktığımızda, Asya borsalarının "ekside" olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ise ortalama %1.2 "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.0 civarında "kayıplarla" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının üzerinde seyrediyor. Tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde ise gösterge tahvilin faizi %9.78 ile dünkü kapanışının 4 baz puan "üzerinden" geçiyor.
Bugün endeksin negatif eğilimli bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı