İMKB Piyasa Beklentisi

31.10.2011

İMKB-100 endeksi geçtiğimiz hafta TL bazında %0.44 değer kazandı, USD bazında hesaplanan MSCI Türkiye endeksindeki değer artışı ise %5.44 oldu. Bunda dolar kurunun TCMB'nin açıkladığı eylem planının ardından %4.7 oranında, gerilemesi etkili oldu. Geçtiğimiz hafta USD bazında bakıldığında ABD borsaları %3.0, Avrupa borsaları %6.0, gelişmekte olan ülke borsaları ise %9.8 değer kazandı. Genel olarak dünya endeksi ortalama %5.0 yükseldi.
Yukarıdaki haftalık değer artışlarının önemli bir kısmı, AB liderler zirvesinden çıkan uzlaşı kararının ardından Perşembe günü yaşandı. Haftanın son gününde İtalya'nın 10 yıllık tahvil ihalesinde faiz oranının %6.06 (önceki %5.86) ile yeni bir zirveye ulaşması, piyasalarda yeniden kuşkulu bir bekleyişe neden oldu. AB zirvesinden çıkan uzlaşı kararının Avrupa'nın mevcut borç krizinde tahvil piyasalarındaki borçlanma maliyetlerini düşürmesi beklenmekteydi. İyimserliğin sadece hisse senetleri piyasaları ile sınırlı kalması ve tahvil piyasalarına yansımaması tedirginliğin bir miktar artmasına neden oldu. Hafta sonunda EFSF Başkanının Çin'deki temasları sonrasında fona "sağlanacak kaynaklar konusunda temkinli bir dil kullandı. Çin basınında ise Avrupa'nın kendi borç çözümü için Çin'e bel bağlamaması gerektiği ifade edildi.
Bu hafta 3-4 Kasım tarihlerinde yapılacak olan G-20 toplantısı, 3 Kasım'daki ECB faiz toplantısı ile 2-3 Kasım tarihleri arasındaki FED faiz toplantıları önem taşıyor. Ayrıca Salı günü Çin'den başlayarak Türkiye ve ABD ile devam edecek olan ve Çarşamba günü de Almanya'dan gelecek olan PMI verilerinin global piyasalarda oldukça dikkatle takip edileceğini düşünüyoruz.
Bugüne baktığımızda Japonya'nın Yen'e sert müdahale ederek %5.0 değer kazanmasını sağlamasına karşın, Asya borsalarının "ekside" olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ise ortalama %0.85 "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.75-%1.0 civarında "kayıplarla" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru Cuma kapanışlarının üzerinde seyrediyor. Tezgâh üstü piyasadaki işlemlerde ise gösterge tahvilin faizi %9.80 ile Cuma kapanışının 4 baz puan "üzerinden" geçiyor.

Bugün endeksin negatif eğilimli bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı