İMKB Piyasa Beklentisi

28.10.2011

İMKB-100 endeksi, dün %3.27 yükselen Banka hisseleri öncülüğünde günü %2.07 değer artışıyla tamamladı. Dolar kurunun %1.0'e yakın gerilemesi nedeniyle USD bazında hesaplanan MSCI Türkiye endeksi %3.16 değer kazandı.

Paritenin dün %2.0'ye yakın yükselmesi nedeniyle Avrupa borsalarının ortalama getirisi USD bazında %6.0 olurken, ABD borsaları ise ortalama %3.0 civarında yükseldi. MSCI dünya endeksi %4.2, gelişmekte olan ülkeler endeksi ise %3.5 oranında değer kazandı. Bu açıdan bakıldığında İMKB-100 endeksi dün Asya piyasaları hariç istisnasız tüm ülke borsalarından daha zayıf performans gösterdi.

Yurt içinde TCMB'nin TL cinsi ZK oranlarında yaptığı indirim ile sağladığı ek likidite imkânları, yurt dışında ise AB zirvesinden çıkan uzlaşma haberler piyasalarda iyimser havanın oluşmasında etkili oldu.
TCMB'nin son kararları bankacılık sektörü hisseleri üzerindeki son dönemdeki ağır baskıyı bir miktar hafifletse de fonlama maliyetlerindeki belirsizlik, bazı yabancı aracı kurumların özelde bankacılık sektörüne genelde ise Türkiye'ye ilişkin tavsiyelerini düşürmelerine neden oldu.
Euro bölgesi liderleri Yunan devlet tahvillerinden %50 zararı kabul etmeleri için özel bankalar ve sigortacılarla anlaşmaya vardıklarını açıklasalar da detayların Kasım ayına kadar belli olması beklenmiyor. Yurt dışındaki bazı işlemciler söz konusu detaylara ilişkin sıkıntılara dikkat çekerek uygulanma noktasında önemli sorunlara neden olacağını belirtiyorlar
Bugüne baktığımızda Asya borsalarının, sabah saatlerine göre bir miktar gerilediğini ancak ortalama %1.0 civarında primli işlem görmeye devam ettiklerin; dün %3.0 civarında yükselen ABD vadelilerinin ise ortalama %0.35 oranında ekside olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.50-%1.0 arasında yükselerek açılması bekleniyor.
Bugün endeksin hafif olumlu açılmasının ardından, 57.000 direncini aşmakta zorlanacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı