İMKB Piyasa Beklentisi

26.10.2011

İMKB-100 endeksi dün sabah saatlerindeki iyimserliğini gün boyu koruyamazken, banka hisselerindeki %0.47 değer kaybına karşılık, sanayi hisselerinin %0.18 değer kazanması nedeniyle günü yatay tamamlamayı başardı. Dolar kurunun da %1,0'den fazla gerilemesi nedeniyle MSCI Türkiye endeksi %1.18 değer kazanırken, Türkiye %1.33 düşen MSCI dünya endeksi ve ortalama %0.54 gerileyen Avrupa borsalarının üzerinde performans gösterdi.
Yurt dışı piyasalarda dün Euro bölgesi maliye bakanlarının toplantısının iptal edildiği haberinin bugün yapılacak AB zirvesinde detaylı bir plan üzerinde anlaşılamayacağı korkularını artırmasının yanı sıra ABD'de UPS'in zayıf bilanço açıklaması ve güven endeksinin de sürpriz bir şekilde beklentilerin oldukça altında kalması moralleri bozdu.
AB konseyinin bugün saat 19:00'dan itibaren çalışmalara başlaması ve görüşmelerin ucu açık bir şekilde mutabakat sağlanana kadar devam etmesi bekleniyor. Gece geç saatlere kadar sürecek olan toplantılardan sonra, gece yarısına doğru bir basın açıklaması yapılacağı belirtiliyor. Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde ise sızan taslak metine göre bugünkü AB zirvesinde Yunan tahvillerindeki kesintiye ilişkin rakamsal bir ifade bulunmadığı ve EFSF ile ilgili net ifadelerin yer almadığı bildirildi.
Bugün aynı zamanda saat 10:00'da TCMB'nin Enflasyon Raporu'na eş zamanlı olarak a)fiyat istikrarı, b)faiz, c)döviz rezerv, d)zorunlu karşılık politikaları ve e)finansal istikrardan oluşan beş maddelik bir eylem planı açıklanması bekleniyor ve eylem planının TL'nin değerini güçlendirmeye yönelik olması bekleniyor.
Bugün Asya borsalarında sabah saatlerine göre daha olumlu bir tablo olduğu, dün ortalama %2.0'ye yakın değer kaybeden ABD vadelilerin ise %0.45 artıda olduğu gözlemleniyor. Avrupa borsalarının ise %0.35 değer kaybıyla açılması bekleniyor.
Bugün endeksin yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı