İMKB Piyasa Beklentisi

24.10.2011

İMKB-100 endeksi geçtiğimiz hafta %4.2 değer kaybetti. Avrupa borsaları, Cuma günü %2.5 değer kazanmasına rağmen haftalık bazda %0.3 ile sınırlı bir artış gösterdi. ABD borsaları ise karışık bir seyir izledi; DJI ve SP500 ortalama %1.25 civarında yükselirken, Nasdaq %1.14 düştü. Genel olarak bakıldığında MSCI gelişmekte olan ülke borsalarının %1.65 gerilediği, MSCI dünya endeksinin ise %0.37 yükseldiği gözlendi.
Yurt içinde döviz cephesinde hafta başında görülen sert yükseliş, TCMB'nin aldığı son PPK kararlarının ardından haftanın devamında yerini gevşemeye bıraktı. Döviz kurları, paritenin 1.3880 seviyesinde yatay kalmasının da desteğiyle, haftalık kapanış itibarıyla yatay kapandı. Parite bugün de aynı seviyeden işlem görüyor. Türkiye'nin CDS oranları ise %10 arttı ve ait olduğu endeks bileşenleri içinde haftalık bazda en fazla yükselen oldu. 2030 vadeli gösterge eurobond faiz oranı 15 baz puan yükselişle %5.90 seviyesinden, gösterge tahvilin faiz oranı ise 100 baz puan sıçramayla %9.43'den kapandı. Bugün tezgâhüstündeki işlemler ise %9.41-%9.42 bandından geçiyor.
Hafta boyunca Euro bölgesi borç krizinin çözümüne ilişkin Fransa ve Almanya arasında devam eden görüş ayrılıkları global piyasaları etkisi altına aldı. İki ülke arasında Avrupa kurtarma fonu kapsamının nasıl genişletileceği ve Yunanistan'ın borçlarının yüzde kaçının silineceği konularında henüz tam bir mutabakat sağlanamasa da Pazar günü yapılan AB liderler zirvesinde anlaşmaya bir adım daha yaklaşıldı. AB bölgesi bankalarının yeniden sermayelendirilmesi konusunda ECB'nin bilançosu kullanılmadan ve IMF'nin daha müdahil olması sağlanarak bir çözüm planı üzerinde duruluyor ve plana nihai şeklin 26 Ekim tarihindeki ikinci zirve verilmesi bekleniyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarının Çin'de açıklanan PMI verisinin olumlu etkisiyle ortalama %1.5 ve üzerinde yükselerek haftaya başladıklarını görüyoruz. Söz konusu verinin son üç aydır daralmaya işaret eden 50 seviyesinin altında gelmesinin ardından Ekim ayında 51.1'e yükselmesi, dünyanın ikinci büyük ekonomisinde sert iniş korkularını bir miktar azaltmışa benziyor. ABD vadelileri ise güne %0.7 ekside başlamasının ardından Asya borsalarındaki olumlu görünüm nedeniyle ortalama %0.25 oranında artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.0'e yakın yükselerek açılması bekleniyor.
Bugün endeksin Cuma günü başlayan tepki vermeye dönük seyrine devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı