İMKB Piyasa Beklentisi

21.10.2011

Piyasa Beklentisi
İMKB endeksi dün de %5.55 düşen Banka hisseleri öncülüğünde günü %3.28 değer kaybıyla tamamladı. Sanayi endeksindeki değer kaybı ise %0.86 ile sınırlı kaldı.


TCMB'nin dün PPK toplantısında aldığı kararlarla TL'yi daha cazip hale getirmesi ve borç verme faizlerini yükselterek gecelik faiz oranının daha yüksek seviyelerde oluşmasını sağlaması, tahvil faizlerinin 29 baz puan yükselerek %9.14'e ulaşmasına neden olurken, dolar kurunun ise gerilemesini sağladı.


Döviz tarafında sağlanan bu rahatlamanın kalıcı olabilmesi için TCMB'nin bir dizi daha hamlesinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Muhtemelen gelecek hafta yayınlanacak yılın son Enflasyon Raporu ile TCMB'nin yeni baz senaryosunu ve atacağı olası adımları daha net görebileceğiz. Ancak Banka'nın gecelik vadedeki borç verme oranındaki 350 baz puanlık artışın tek başına TL'deki zayıflığı sona erdirmesini ve/ve ya enflasyon beklentilerini çapalamasını beklemenin oldukça iyimser bir tutum olacağına inanıyoruz.


Yurt dışında bir önceki gün Fransa ve Almanya arasında Euro bölgesi borç krizinin çözümüne ilişkin bir anlaşmazlık olduğu haberleri olumsuz karşılanmıştı. Dün akşam saatlerinde ise Fransa ve Almanya tarafından yapılan yazılı açıklamada, liderlerin borç krizini ele almak için 23 Ekimi'in ardından 26 Ekim'de de toplanacaklarını açıklaması olumlu karşılandı.


Bugüne baktığımızda Asya borsalarının olumlu bir tablo olduğunu, dün ortalama %0.35 yükselen ABD vadelilerinin bugün %30 kadar daha yukarıda olduğunu izliyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.50 oranında yükselerek açılması bekleniyor.


Bugün endeksin tepki vermeye dönük bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı