İMKB Piyasa Beklentisi

20.10.2011

İMKB endeksi dün %2.56 düşen Banka hisseleri öncülüğünde günü %1.62 değer kaybıyla tamamladı. Sanayi endeksi ise %6.8 değer kazanan AEFES'in katkısıyla %0.15 yükselerek kapandı.
Tahvil ve döviz tarafındaki tedirginliğin açılıştan itibaren hissedilir ölçüde olmasına rağmen endeks, ilk seansı %0.69 oranında değer kazanarak ve 59.100 direncini test ederek tamamlamayı başardı. Ancak öğleden sonra özellikle banka hisselerinde yoğunlaşan satışlarla sert düştü.
Yurt dışında Avrupa'daki bankacılık sektörü hisselerinin yaklaşık %2.0 primli işlem görmesine ve ABD borsalarının açılışında da banka endeksinin %1.0 yükselmesine karşın, yurt içindeki banka endeksinin sert değer kaybı dikkat çekti.
TCMB'nin bugün yapacağı PPK toplantısında önümüzdeki döneme ilişkin daha şahin bir tutum sergileyeceğine dönük beklentiler hacimsiz tahvil piyasasında gösterge faizin 20 baz puan yükselişle %8.75 seviyesinden kapanmasına neden oldu. Döviz tarafında ise artan kurumsal talep ve azalan yabancı girişleri nedeniyle dolar kurunun, TCMB'nin yüksek miktarlı döviz satım ihalelerine rağmen, yüksek seyrini koruduğu gözlendi. Tüm bu gelişmelerin bugün Merkez Bankasını genişletici politika söyleminden vazgeçmeye zorlayabileceği tahmin ediliyor. Bizim beklentimizi ise
Yurt dışında ise Euro bölgesi borç krizinin çözülmesine ilişkin 23 Ekim'de açıklanması beklenen planlarda anlaşmazlık olduğu haberleri etkili oldu. Özellikle Sarkozy'nin EFSF'in ne şekilde artırılacağı konusunda Fransa ve Almanya arasındaki görüşmelerin tıkandığını söylemesi nedeniyle ABD borsaları ortalama %1.25 düştü. Oynaklık göstergesi VIX %10 yükseldi.
Bugün endeksin alıcılı açılmasının ardından 59.100 direncini aşmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.
Bugüne baktığımızda paritenin dünün üzerinde olmasına rağmen dolar kurunun yükselerek açıldığını ve döviz sepetinin hafif de olsa yükselmeye devam ettiğini görüyoruz. Gösterge tahvilin faiz oranı ise tezgâh üstü işlemlerde dünkü kapanışı olan %8.75'den geçiyor. Bugün Avrupa'da borsaların %2 oranında değer kaybı ile açılması bekleniyor.

Yukarı