İMKB Piyasa Beklentisi

18.10.2011

Bu hafta sonunda yapılan G-20 maliye bakanları toplantısında, 23 Ekim tarihindeki AB Zirvesine kadar Avrupa'nın borç krizine ilişkin nihai bir çözüm planı sunulması yönündeki baskılar artırılmıştı.
Ancak dün öğlen arasında Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin zirvede Avrupa'nın borç krizi için nihai bir çözüm sunulamayacağını söylemesi moralleri bozdu.
Dün açılışta %1.0 yükselen Avrupa borsaları, borç krizine yeterince hızlı bir biçimde çözüm bulunamayacağı beklentileriyle günü ortalama %1.5 değer kaybıyla tamamlarken, ABD borsaları da ortalama %2.0 düştü.
Schaeuble'nin dünkü açıklamalarının olumsuz etkisinin yanı sıra bugün de Çin'de açıklanan 3Ç11 büyüme verisinin ekonomik yavaşlamaya işaret etmesi nedeniyle Asya piyasalarının %1.5 ve üzeri değer kayıplarıyla açıldığını görüyoruz. ABD vadelileri ise yatay bir seyir izliyor.
Bugüne baktığımızda paritenin dünün üzerinde olmasına rağmen dolar kurunun yatay açıldığını ve döviz sepetinin hafif de olsa yükselmeye devam ettiğini görüyoruz. Gösterge tahvilin faiz oranı ise tezgâhüstü işlemlerde dünkü kapanışı olan %8.67'den geçiyor. Bugün Avrupa'da borsaların %1 oranında değer kaybı ile açılması bekleniyor.
Bugün endeksin hafif satıcılı açılmasının ardından 58.000 seviyesinin üzerinde kalmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı