İMKB Piyasa Beklentisi

14.10.2011

Orta Vadeli Program (OVP) ve hemen öncesinde açıklanan ÖTV zamlarının oluşturduğu gündemle güne başlayan yurt içi piyasalar, TCMB'nin döviz satım ihalesi açmamasının yanısıra paritenin de düşmesine paralel olarak dolar kurunun hızlı yükselişinden olumsuz yönde etkilendi. Dolar kuru, 1.82'nin altına gerileyerek başladığı günü %0.90 yükselerek 1.8375'den tamamladı ve İMKB-100 endeksinin gün boyunca giderek zayıflayan bir seyir izlemesine neden oldu. Ayrıca OVP'de cari açık rakamının önümüzdeki üç yıllık perspektifte milli gelirin sadece %7.0'sine kadar gerilemesinin hedeflenmesi hayal kırıklığı yarattı.

Yurt dışında ise ECB'nin bölgedeki borç krizine reel sektörün zorunlu olarak katılımının sağlanması durumunda hem Euro'nun hem de bankaların bundan olumsuz yönde etkilenebileceğine yönelik uyarısı etkili oldu. Bu nedenle parite ve Avrupa borsaları geriledi. Ayrıca geçen hafta Moody's'in ardından dün de Fitch'in İngiliz bankaları Royal Bank of Scotland ve Lloyds'un kredi notunu düşürmesi olumsuz havayı pekiştirdi.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında karışık ama olumlu bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ise %0.30 oranında artıda olduğunu gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.30-%0.50 oranında yükselerek açılması bekleniyor.

Bugün endeksin hafif artıda açılmasının ardından gün boyunca olumlu bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı