İMKB Piyasa Beklentisi

13.10.2011

Bir önceki gün Avrupa'da 17 üye ülkenin 16'sının onayladığı EFSF'in genişletilmesi planlarını onaylamayı ilk turdaki oylamada reddeden Slovakya, dün onaylanması konusunda uzlaşma sağladı. Avrupa kurtarma fonunun desteklenmesi yolunda kaydedilen bu ilerleme nedeniyle piyasalarda olumlu bir seyir izlendi.

Turkcell'in dün yapılan genel kurulunda temettünün onaylanabileceği beklentisi, hisselerin günü %4.62 oranında yükselerek kapanmasını sağladı. Ancak ABD piyasaları kapandıktan sonra gelen açıklamada temettü dağıtımının onaylanmadığı bilgisi yer aldı. Söz konusu gelişmenin TCELL yatırımcısını hayal kırıklığına uğratabileceğini ve endeks ağırlığı en yüksek 7. hisse olması nedeniyle de endeks üzerinde baskı oluşturabileceğini tahmin ediyoruz.
Ayrıca bugün sigara, alkollü içki ve araçlara gelen ÖTV oranı artışının hem otomotiv sektörü hisseleri hem de endeks ağırlığı yüksek 11. hisse olan AFES hisseleri üzerinde negatif etkisi olabilir.
Bugün yurt içinde saat 09:00'da Orta Vadeli Mali Plan (OVMP) açıklanıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yapacağı basın toplantısındaki açıklamaların önemli olacağını düşünüyoruz.
Yurt dışında Asya borsalarında olumlu bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin yatay seyrettiğini gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.5 ekside açılması bekleniyor.

Bugün endeksin yatay açılmasının ardından hafif aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı