İMKB Piyasa Beklentisi

12.10.2011

Avrupa'da 17 üyenin 16'sının onayladığı Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun genişletilmesi planları, son ülke olan Slovakya'da ilk turdaki oylamada reddedildi. İktidardaki Slovak hükümetin söz konusu oylamayı kendisi için bir güven oylamasına dönüştürmesi, Başbakan'ın görevden ayrılmasını zorlamak isteyenler tarafından meclisten geçirilmesini engelledi. Oylamanın haftanın devamında ikinci turda tekrar edilmesi ve onaylanması bekleniyor.
Güne hafif alıcılı açılan İMKB-100 endeksi, Slovakya'daki oylamanın dün Avrupa borsalarını baskı altına alması nedeniyle gün boyunca dalgalı bir seyir izlese de günü hafif yükselişle tamamlamayı başardı.
ABD borsaları ise son dört günlük yükselişlerinin ardından yatırımcıların şirketlerin üçüncü çeyrek bilançolarını beklemeleriyle dün yatay kapandı. Üçüncü çeyrek sonuçlarını borsa kapanışının ardından açıklayan ve kârı beklentilerin altında kalan Alcoa'nın hisseleri dünkü seansı %2 değer artışıyla tamamlamasının ardından bugün vadeli işlemlerde %4.5 geriledi.
Bugüne baktığımızda güne hafif negatif tonda başlayan Asya borsalarının ortalama %0.85 oranında pozitife döndüğünü, ABD vadelilerinin ise %0.15 civarında değer kaybıyla işlem gördüğünü izliyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.5 ekside açılması bekleniyor.

Bugün endeksin yatay açılmasının ardından hafif yükseliş yönünde bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı